Někdy toho po svém obvodu najezdím víc, než jsou náhrady, stěžovala si na Primě Langšádlová. Pak lidem radila, ať v neděli nenakupují

30.11.2014 13:06 | Zprávy

O zvyšování platů zákonodárců, o návrhu sněmovní opozice dále omezit poslaneckou imunitu, o revoltě v ústecké krajské organizaci ČSSD i o návrhu Senátu na omezení otevírací doby velkých obchodů o vybraných státních svátcích se diskutovalo v dnešní Partii na televizi Prima. Hosty byli předseda horní parlamentní komory Milan Štěch a poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Někdy toho po svém obvodu najezdím víc, než jsou náhrady, stěžovala si na Primě Langšádlová. Pak lidem radila, ať v neděli nenakupují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch

Oba politici se shodli na tom, že platy zákonodárců by měly být navázány na průměrné platy v nepodnikatelské sféře. Pak se diskuze stočila k poslaneckým náhradám. Moderátor upozornil, že podle jeho propočtů v průměru činí náhrady k platu poslance 131 tisíc. „To lidem leží v žaludku,“ popíchl oba zákonodárce.

Čeští poslanci a senátoři mají ve srovnání s okolními státy platy malé

Štěch připustil, že některé náhrady by bylo možné dát do příjmu, protože je senátoři ani poslanci nemusí zúčtovávat. Naznačil, že čeští zákonodárci mají příliš nízké platy ve srovnání s okolními zeměmi.

Například v Německu prý činí poslanecký plat čtyřnásobek půrměrného platu. Moderátor oponoval tím, že v Německu je to pouze 2,25násobek. Štěch argumentoval tím, že zmíněnou informaci má z vysílání České televize.

Langšádlová prý na cestování a expertizy doplácí ze svého příjmu

Moderátor ohledně poslaneckých náhrad zpochybnil jejich vyplácení tvrzením, že zaměstnanci dojíždí za prací například z Ostravy do Prahy. A nikdo jim to neproplácí. Šéf Senátu oponoval tím, že některým zaměstnancům je dojíždění propláceno. Langšádlová k tomu uvedla, že jako středočeský poslanec kolikrát projezdí při cestách po svém volebním obvodu víc, než kolik činí náhrady. A přidala k tomu, že třináct tisíc na odborné posudky je pro poslance málo, protože sama si prý často musí platit expertné ze svého příjmu.

Štěch obhajoval nutnost zvýšení poslaneckých platů i tím, že by se nerad dočkal toho, že bude někdo poslancům dorovnávat platy, jako svého času se o tom mluvilo v případě Víta Bárty, předsedy Věcí veřejných. „Poslanec by měl být placen z veřejných zdrojů,“ podotkl Štěch.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Bc. Tomáš Kubín byl položen dotaz

Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko

Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom

Zdražování potravin opět nabírá na síle a ve vzduchu se vznáší otázka, kdo ceny tlačí vzhůru nejvíce…