Někteří akademici nechtějí titul od Zemana. Podpoří Putnu

21.05.2013 15:55

Spor ohledně nejmenování Martina C. Putny profesorem získává další rozměr. Studentští aktivisté totiž vyzvali desítky akademiků, aby na protest proti vyřazení Putny nepřebírali od prezidenta Miloše Zemana profesuru.

Někteří akademici nechtějí titul od Zemana. Podpoří Putnu
Foto: Repro ČT
Popisek: profesor Martin C. Putna
reklama

Zatím sedm akademiků se rozhodlo, že pokud se situace nevyřeší, na slavnostní ceremoniál, který se má odehrát 11. června v Karolinu, nedorazí. Někteří akademici výzvu odmítli, mnoho jich ale podporu zvažuje a čeká na další vývoj situace. "Z výzvy studentů mám radost a rozhodně ji vyslyším," řekl Lidovým novinám docent Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Doležel, který má profesuru získat v oboru molekulární biologie a genetiky.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

"Ano, s výzvou se ztotožňuji," odpověděl František Štěpánek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Mezi signatáři je například také docentka Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK). "Pokud pan prezident nezmění svůj názor, nebo ho nepodpoří závažnou věcnou argumentací, ať už veřejně nebo v komunikaci s představiteli univerzity, jsem připravena připojit se k dalším společným protestním krokům akademické komunity, případně i ve formě neúčasti na ceremoniálu či odmítnutí převzít titul," uvedla.

"Pokud se ty důvody nevyjasní, tak to znamená, že by se ostatní kandidáti takové slavnosti neměli účastnit," sdělil také prorektor UK a další z navržených na profesuru Martin Prudký z evangelické teologické fakulty. Otevřený dopis na podporu Putny podepsal také kardiolog Miloš Táborský z Univerzity Palackého v Olomouci. "S ohledem na obecné principy akademické svobody s daným postojem a jednáním prezidenta zásadně nesouhlasím," uvedl Táborský. Konkrétnější ke svému dalšímu postupu však být nechtěl.

O podobném kroku uvažuje i Milan Tvrdík, expert na germánské jazyky a literaturu na UK nebo Jan Malík z 1. lékařské fakulty UK. "Zásah prezidenta Zemana do VŠ autonomie je bezprecedentní. Mrzí mne to o to více, že v listopadu 1989 jsem jej přivítal spolu s dalšími stávkujícími studenty na naší fakultě, kde měl velmi hezký projev - o ekonomii  i potřebě svobodného školství," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Malík. První krok ale podle něj musí udělat vedení univerzity. "Také prezident by měl dostat čas si vše 'rozmyslet'," dodává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…