Nemá smysl děsit lidi, že to nezvládneme. Primářka z Bulovky by některým zprávám nedopřála sluchu

25.10.2020 6:59

„Nemá žádný smysl strašit lidi tím, že budeme dopředu říkat, že to nezvládneme,“ říká v rozhovoru pro Právo primářka Kliniky infekčních nemoci pražské Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová. Český zdravotnický systém je dobře propracovaný; že by došlo k náhlému zahlcení celého systému, to neočekává. Promořování prý bude pokračovat řadu měsíců, možná let.

Nemá smysl děsit lidi, že to nezvládneme. Primářka z Bulovky by některým zprávám nedopřála sluchu
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze
reklama

„Máme poměrně významný nárůst počtu pacientů. V okamžiku, kdy se zaplní kapacita, byť přechodně, jednoho z krajů, tak se musí pacienti přesunout do míst, kde je kapacita volná,“ říká Roháčová. Zatím to prý systém absorbuje a predikce jsou takové, že vývoj bude kulminovat během následujících dvou týdnů.

Že by došlo k náhlému zahlcení celého systému, to nepředpokládá. „Pokud by čísla hospitalizovaných rostla do desítek tisíců, jak jsme sledovali v jiných státech, tak by problém mohl nastat. Nechci ale nikoho dopředu děsit, protože náš systém je velmi dobře propracovaný,“ zdůrazňuje.

Anketa

Prymula byl přistižen v zavřené restauraci. Má Babišova vláda odstoupit?

17%
83%
hlasovalo: 25761 lidí
„Nemá žádný smysl strašit lidi tím, že budeme dopředu říkat, že to nezvládneme. To je zcela kontraproduktivní. Jestli chce někdo děsit národ, tak nevím, co to má mít za efekt,“ pokračuje Roháčová.

Část populace je ale docela vyděšená a tyhle informace mohou ovlivnit její psychické zdraví, což není správné. „Já bych takovým zprávám vůbec nedopřávala sluchu,“ doporučuje.

„Musíme chránit zranitelné skupiny obyvatelstva a soustředit se na péči, která je neodkladná. Nezabráníme šíření viru v komunitě, opatření ho mohou maximálně zpomalit. Nálož viru je vysoká a virus je hodně infekční. V rodinách a zaměstnáních se lidé nákaze často neubrání. Svalovat vinu na ostatní je zbytečné, tohle je přírodní záležitost,“ dodává primářka Kliniky infekčních nemoci pražské Nemocnice na Bulovce.

Promořování bude pokračovat, protože i kdyby byla k dispozici vakcína, nelze očekávat, že se nechá proočkovat sto procent populace. „Promořování bude pokračovat, ale nevíme, jak dlouho to bude trvat. Jistě řadu měsíců, možná let. Situace ale rozhodně nebude stejná jako teď. Následující měsíce by se měly zvládnout a pak bude docházet k útlumu infekce,“ míní primářka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

16:25 Válka u Moravce: Hádky jedna za druhou, protáčení očí... Schillerová a ekonomka Horská ve varu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přijala pozvání do nedělních Otázek Václava Moravce, k…