Nemáme kam ustupovat. Je třeba reagovat na akce NATO... Putin se radí s ruskou obranou

21.12.2021 5:26 odp.

Ruský prezident Vladimir Putin na poradě s vedením ministerstva obrany a ozbrojených sil varoval, že je třeba reagovat, aby se NATO nepřiblížilo k ruským hranicím. Upozorňuje, že pokud by Američané nainstalovali odpalovací rampy na Ukrajinu, byla by „na dostřel“ i samotná Moskva. V případě instalace hypersonických zbraní by pak dle něj hrozilo, že by Kyjev mohl získat zpět i ta území, která Rusko okupuje. „Agresivní politika Západu,“ stěžuje si.

Nemáme kam ustupovat. Je třeba reagovat na akce NATO... Putin se radí s ruskou obranou
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

Zatímco země NATO jsou zneklidněny pohyby ruské armády směrem k ukrajinské hranici a hrozbou možné ruské intervence – Moskva se brání tím, že ona je zase zneklidněná z jednotek západních spojenců. „Hluboce nás znepokojuje, že jsou poblíž Ruska rozmísťovány prvky globální protiraketové obrany Spojených států,“ řekl Putin. Přičemž odkazuje na odpalovací rampy, které již jsou v Rumunsku a mají být podle plánu rozmístěny také v Polsku, a které jsou dle něj uzpůsobeny také ke startu střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Zároveň však Moskva na druhou stranu odmítá komentovat své jednotky u hranic s tím, že na vlastním území může své ozbrojené síly přesouvat dle vlastního uvážení.

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17489 lidí
Putin upozorňuje, že v případě umístění odpalovacích ramp na Ukrajinu by byla „na dostřel“ i samotná Moskva. „Pokud se tato infrastruktura bude dále přemisťovat a pokud se rakety USA a NATO objeví na Ukrajině, pak se čas jejich letu do Moskvy zkrátí na sedm až deset minut. V případě rozmístění hypersonických zbraní na pět minut,“ uvedl podle agentury TASS Putin.

„Dělají si prostě, co chtějí. Ale to, co teď dělají na území Ukrajiny, nebo se o to snaží a chystají – to není tisíce kilometrů od našich státních hranic. To je na prahu našeho domova. Oni musí pochopit, že my prostě nemáme kam dál ustupovat,“ varuje ruský prezident s tím, že ruští specialisté přibližně již vědí, kdy by Spojené státy mohly získat hypersonické zbraně.

Dále Putin upozorňuje, že pokud by zbraně Američané instalovali na Ukrajině, hrozí, že by prý Kyjev „dotlačili“ k útoku na Ruskem okupovaný Krym.

Rusko má podle Putina plné právo podniknout kroky k zajištění své bezpečnosti a svrchovanosti. „Nepožadujeme pro sebe nějaké zvláštní a exkluzivní podmínky. Rusko se zasazuje za rovnou a nedělitelnou bezpečnost v celém euroasijském prostoru,“ řekl s tím, že Rusko chce od Spojených států závazné bezpečnostní záruky, přestože se jim prý „nedá věřit“.

Za původce napětí v Evropě pokládá pouze Západ. „To, co se nyní děje, napětí, které vzniklo v Evropě, je jejich vina,“ prohlásil ruský prezident na setkání nejvyšších představitelů ministerstva obrany s odkazem na Západ.

Jeho země podle něj bude muset reagovat, aby se NATO příliš nepřiblížilo k ruským hranicím.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

17:10 Zaměstnanci Škodovky půjdou v úplně jiných průvodech... Ivan Hoffman vidí budoucnost, která nebude rozpustile duhová

POHLED IVANA HOFFMANA Tento týden se v Praze odehrává týden duhové hrdosti Prague Pride a Ivana Hoff…