Německá televize vyštrachala prokremelského podnikatele, který prý platí demonstrace proti Západu. Má operovat i v ČR

30.05.2017 21:56

Prokremelský ruský podnikatel Konstantin Malofejev, který je na sankčním seznamu Evropské unie, zprostředkovaně financuje demonstrace proti Západu a Severoatlantické alianci v Česku, na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku. Uvedl to investigativní pořad Frontal 21 německé veřejnoprávní televize ZDF, který má k dispozici tisíce uniklých e-mailů. Zprávu převzala ČTK.

Německá televize vyštrachala prokremelského podnikatele, který prý platí demonstrace proti Západu. Má operovat i v ČR
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

Z elektronické korespondence vyplývá, že Malofejev poskytl 100 000 eur (2,6 milionu korun) běloruskému podnikateli Alexandru Usovskému, který posléze peníze přeposílal spřízněným aktivistům. Jaké politické orientace jsou, je přitom Usovskému podle jeho vlastních slov jedno. „Pracuji se všemi, kdo jsou připraveni mi pomoci,“ řekl reportérům s tím, že jeho cílem je zastavit válku na východě Ukrajiny. „V Polsku pracuji s pravicí, na Slovensku s levicí, v Česku s levicí, v Maďarsku s pravicí.“

V Česku podle pořadu Frontal 21 podporuje Usovskij na jedné straně komunisty a na druhé neonacisty. „Co obě skupiny spojuje, je nacionalismus a blízkost politice (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ konstatují reportéři.

Peníze v Česku obdržel mimo jiné prokremelský aktivista Ladislav Kašuka, uvedla německá televize. „Když si Usovskij všiml, že organizuji demonstrace a další akce, poslal mi peníze na vlajky, transparenty a videokameru. Maximálně dva tisíce eur (53 000 korun),“ řekl německým novinářům Kašuka. Žádné konkrétní příkazy prý nedostal, Usovskij podle něj jen vyslovil přání, aby byla vyvěšena vlajka proruských separatistů.

Na Slovensku Usovskij podporuje pravicově extremistickou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko i levicové odpůrce NATO, v Maďarsku zase krajně pravicovou stranu Jobbik.

Akce, na které dosud přispěl, Usovskij v e-mailech dokumentuje ve zhruba 40stránkové prezentaci, kterou rozeslal dalším možným dárcům v Rusku. O finance v minulosti žádal mimo jiné ruského ultrakonzervativního ideologa Alexandra Dugina, který je označován za blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …