Německo přivede vítání uprchlíků do záhuby. V Sýrii už Západ nic nevyhraje, sdělil německo-syrský profesor

14.11.2016 7:20

Vítací kultura dovede Německo k záhubě, říká v rozhovoru pro server Echo24.cz profesor Bassam Tibi, který je sice původem Syřan, po většinu svého dospělého života je ale občanem Německa.

Německo přivede vítání uprchlíků do záhuby. V Sýrii už Západ nic nevyhraje, sdělil německo-syrský profesor
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad
reklama

Jak server podotýká, Tibi patřil dlouho k optimistům, kteří věřili v plodné soužití muslimů v Evropě s jejich hostiteli. O svůj optimismus ale přišel.

Co by na místě německé kancléřky dělal loni v létě jinak? „Neotvíral bych hranice. I když jsi Syřan, a nemáš pas, nemáš dokumenty, dovnitř tě nepustím. Nebo když někdo na hranicích hází na policisty kamení. Kámen nenahrazuje vízum,“ uvedl.

Vyjádřil se i k příčinám vzniku syrského konfliktu. Upozornil, že alavité, jejichž reprezentantem je syrský prezident Bašár Asad, tvoří jen asi deset procent obyvatel Sýrie. „Proto taky chápu Syřany, kteří jdou do Evropy. Historicky viděno byla zásadní chyba Asadovy rodiny to, že alavité si nemonopolizovali jen politickou moc, ale i zdroje: vodu, peníze, pracovní místa, státní zakázky. Problém by nebyl tak strašný, kdyby alavité dejme tomu vládli, ale s ostatními se aspoň dělili o zdroje,“ vysvětlil.

Novému americkému prezidentovi radí, aby se ohledně Sýrie stáhl. „V Sýrii proti sobě bojují hlavně lokální síly, Západ už tam nic nepořídí,“ podotkl.

To, že v Sýrii bude pokračovat protahovaný konflikt, bude pro Evropu znamenat to, že sem minimálně příštích deset roků budou proudit uprchlíci. „Ovšem Evropa ten konflikt nemůže vyřešit a taky za něj nemůže vykrvácet. Válka koneckonců není jen v Sýrii, podle OSN je dnes na světě 65 milionů uprchlíků. Pokud by všichni přišli sem, Evropa se složí. Včera jsem v novinách četl, že ve Švýcarsku se tisíce uprchlíků zaregistrují, a pak stejně táhnou dál na Německo. Protože tu panuje vítací kultura. Ta ale Německo dovede k záhubě,“ uvedl Tibi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…