Německý prezident Gauck přilétá do Česka

4. 5. 2014 6:28

Do Prahy dnes přilétá německý prezident Joachim Gauck, kterého od pondělí v Česku čekají jednání s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedy obou komor Parlamentu. V rámci své třídenní státní návštěvy zavítá také do památníku v Terezíně a prohlédne si továrnu automobilky Škoda v Mladé Boleslavi.

Německý prezident Gauck přilétá do Česka
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck
reklama

Gauck přiletí dnes v 17:00 v doprovodu své partnerky Daniely Schadt a první večer má soukromý program. Bude to pro něj druhá návštěva Česká republiky ve funkci. Tu první absolvoval krátce po nástupu do úřadu v roce 2012.

Zatímco před dvěma roky uctil jako první spolkový prezident v Lidicích památku obětí nacistického vyhlazení této obce, tentokrát se Gauck chystá spolu se Zemanem vzdát v Terezíně hold více než 35.000 lidem, kteří za druhé světové války nepřežili internaci v největším koncentračním táboře na českém území.

Před úterní pietní akcí v Terezíně se německý prezident v Praze sejde s nejvyššími českými představiteli, s nimiž bude mluvit o česko-německých vztazích a aktuálních mezinárodních otázkách, jako je krize na Ukrajině.

Zeman udělí německému prezidentovi vyznamenání

Od Zemana by měl bývalý bojovník za občanská práva v někdejší komunistické Německé demokratické republice v pondělí obdržet státní vyznamenání a český prezident na počest německého hosta chystá na Hradě státní večeři. Gaucka ocení také Univerzita Karlova, kde první německý prezident původem z NDR v úterý pronese projev o Evropě. S pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou navštíví Vyšehrad.

Svou návštěvu České republiky Gauck završí ve středu prohlídkou mladoboleslavského závodu společnosti Škoda Auto, která patří největší německé automobilce Volkswagen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

7:43 ,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

TOP 09 se těžko dostává do médií a nemá v tom směru možnosti jako premiér Babiš, myslí si předseda p…