Nemocnice nemůže zajišťovat domácí porody, tvrdí gynekolog

26.01.2012 22:54

Podle předběžného opatření pražského městského soudu má žena při domácím porodu právo na odbornou asistenci ze státní nemocnice. Gynekologové nejsou z verdiktu soudu příliš nadšeni. „V současné době si nedovedu přestavit, že by nemocnice vyslala někoho z pracovníků, aby šel pomáhat někam, kde na to nemá kvalitní prostředky,“ uvedl v Událostech, komentářích ČT vedoucí Perinatologického centra ÚPMD Petra Velebil.

Nemocnice nemůže zajišťovat domácí porody, tvrdí gynekolog
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto
reklama

Viceprezidentka Unie porodních asistentek Marie Vnoučková to nepovažuje za nereálné. „V mnoha zemích tato praxe funguje. Porodní asistentky poskytují rodičkám stejnou péči doma jako v nemocnici. V případě komplikací zavolají sanitku.“

„Každý, kdo dělá porodnictví, zná situace, ve kterých je bezradný a může ohrozit zdraví dítěte. Tato situace je daleko pravděpodobnější u domácích porodů,“ stojí si na svém Velebil. Vnoučková se domnívá, že pokud je porod asistovaný a je zajištěn transfer do nemocnice v případě komplikace, nebezpečí nehrozí.

Podle verdiktu Evropského soudu pro lidská práva by měla mít žena možnost si vybrat, kde chce rodit. „Mě zaujalo na tom spíš to, že by to měla mít nemocnice za povinnost zařídit. Neexistuje na to žádný právní rámec a pravidla,“ vyjádřil svoje pocity z rozhodnutí soudu Velebný.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

11:10 Drsná sranda na účet ODS. Slepice? Mirka Němcová terčem vtipu

Slepice do klece nepatří. Obrázek i s tímto mottem nyní prosazuje ODS na svém facebookovém profilu. …