Naposledy vykoledoval kárnou žalobu, když se vyjadřoval k amnestii prezidenta Václava Klause z ledna 2013. Není to jediný veřejný komentář, který budí pozornost. Před pár dny Kydalka na svém facebookovém profilu analyzoval projev bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, souzeného za korupci, který se snaží namítat podjatost předsedy senátu svého soudu Roberta Pacovského. Rath mluvil před soudem hodiny.
„Tak jsem se dočetl, že obžalovaný doktor Rath již asi 10 hodin přednáší námitku podjatosti předsedy senátu. Podle článků na Facebooku doslova čte obsahy svých žalob na soudce, ústavní stížnost a dokonce i citoval ze Švejka. Některé příspěvky se zabývají nutnosti reformy trestního řádu. Vážení, netřeba! Níže vysvětlím,“ začal svůj status soudce Kydalka.
Podle něj, dle trestního řádu v paragrafu 203 hlavní líčení řídí předseda senátu. „Pominu pasáž o provádění důkazů. Ve zmíněném ustanovení se dále praví, že předseda senátu je povinen dbát o to, aby byla zachována důstojnost a vážnost soudního jednání, aby hlavní líčení nebylo zdržováno výklady, které nemají vztah k projednávané věci,“ píše Kydalka. Hlavní líčení má být zaměřeno co nejúčinněji k objasnění věci, a tou je Rathův údajný korupční případ. To se podle Kydalky samozřejmě týká i zmíněné námitky podjatosti, kterou obžalovaný exhejtman vznesl. „Co má ale společného s touto námitkou citování z románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války? Nebo čtení obsahu ústavní stížnosti proti rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky ve věci odposlechů? Dovolím si konstatovat, že zhola nic!“ torpéduje Rathův sáhodlouhý přednes před soudem zkušený soudce. Desetihodinový přednes obžalovaného nemá podle Kydalky s důstojností a vážností soudního řízení vůbec nic společného. „Celé mi to připadá jako fraška. Předseda senátu z dostupných informací již dávno mohl obžalovaného umravnit,“ pokračuje Kydalka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný