Nenávist, bojím se. Anna Šabatová mluvila v rádiu

22.02.2019 18:22

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová byla hostem Českého rozhlasu Radiožurnálu. V rozhovoru s Janem Pokorným uvedla, že úřad ombudsmana považuje za důležitý. Přitom čtvrtina Čechů dodnes neví, kdo Anna Šabatová je. Ona sama však vnímá větší důležitost v tom, aby byla známá její instituce.

Nenávist, bojím se. Anna Šabatová mluvila v rádiu
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ombudsmanka Anna Šabatová při setkání s občany v Prostějově

„Zcela zjevně je vidět, že víc lidí ví, na co si stěžovat. Pětadvacet procent lidí ale neví, kdo jsem. Důležité ale je, aby lidé znali tu instituci, není potřeba mě znát jako člověka,“ sdělila úvodem Šabatová, která je ve funkci již pět let. 

Rozhovor najdete ZDE.

Šabatová ve svém rozhovoru zavzpomínala na spolupráci s předchozím ombudsmanem Otakarem Motejlem. „Často se o něm mluví, mnozí mají v kancelářích fotky s ním a jsou patřičně hrdí na to, že s ním mohou spolupracovat,“ poznamenala Šabatová. „Byl neuvěřitelně pracovitý, byl schopný v práci zůstat do tří do rána,“ hovořila o něm Šabatová. V případě, že by u nás úřad ochránce nebyl, byla by úroveň ochrany práv u nás podstatně nižší. „Pro mnoho lidí by chyběla ta adresa, kam se obrátit, kdyby odvolání nestačilo,“ poznamenala Šabatová a hovořila o svém úřadu, kdy mimo jiné navštěvuje instituce, jako jsou nápravné ústavy, penziony pro seniory, dětské domovy nebo třeba léčebny dlouhodobě nemocných. 

Anketa

Co provést s bojovníky Islámského státu, kteří se chtějí vrátit do Evropy?

16%
81%
hlasovalo: 15426 lidí

„Relativně často se stává, že řešíme obdobné situace jako advokáti a soudy. A velmi často takové případy odkládáme, protože daný člověk má jistotu u soudu, že dané rozhodnutí bude vykonatelné,“ uvedla Šabatová. „U nás má daný člověk naději. Někdy řešíme kompromisní situaci, že člověku předáme náš názor, který pak využije u soudu,“ vysvětlila.

A jak se úřad vyrovnává s kverulanty? „Napíšeme jednou, napíšeme dvakrát, napíšeme třikrát… A pak vysvětlíme, že už nebudeme psát,“ dodala. 

Své pak Šabatová řekla k seriálu Most! veřejnoprávní České televize. „Je to povedený komediální produkt, ale přece jenom, kdybych se bavila s tvůrci, některé výhrady bych měla,“ poznamenala Šabatová. 

Fotogalerie: - Snídaně s Petříčkem

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Neformální snídaně s ministrem zahraničí Tomášem P...
Neformální snídaně s ministrem zahraničí Tomášem P...
Neformální snídaně s ministrem zahraničí Tomášem P...
Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Neztratil někdo rukavici?

Veřejná ochránkyně práv pak hovořila také o svém znepokojení, které se týká nenávisti na internetu. „Jak masivní ta nenávist na internetu může být. A pokud do toho vrůstá mladá generace, tak můžou nabýt dojmu, že to je norma. A toho se právě bojím,“ zmínila. „Sociální médium dělá normu z něčeho, co je v běžném životě exces,“ podotkla s tím, že bychom si neměli říkat, že je to normální. „Je důležité o věcech mluvit, jasně je pojmenovávat a případně i potrestat,“ dodala. Právo platí i na sítích – a to je důležité připomínat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach Štětiny: Je zle. Výčitky, zloba, dokonce „penisy“

12:01 Krach Štětiny: Je zle. Výčitky, zloba, dokonce „penisy“

Mezi těmi, kdo se nyní budou poroučet z Evropského parlamentu, je i Jaromír Štětina, který kandidova…