Nešťastný výrok, zní skoro rasisticky… Babišovu jízdu ze sněmu rozebrali experti

22.02.2019 22:20 | Zprávy
autor: vef

Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechal na sobotním sněmu slyšet, že mu záleží na tom, aby naše země prosperovala, fungovala. „Náš národ je geneticky určen k tomu, abychom hráli větší roli než doposud,“ poznamenal Andrej Babiš. Na Českém rozhlasu se k tomu nyní vyjádřil komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk a zástupce ředitele Ústavu politologie FF Univerzity Karlovy Milan Znoj.

Nešťastný výrok, zní skoro rasisticky… Babišovu jízdu ze sněmu rozebrali experti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

„První, co mě napadlo, když jsem ten výrok slyšel, bylo, co by se asi ve světě dělo, kdyby se takového výroku dopustila německá kancléřka Angela Merkelová a hovořila by o genetice. On to Andrej Babiš nemyslel samozřejmě zle,“ sdělil Honzejk, že by v tom neviděl eugenický ani fašistický výrok. 

„Je to jen ukázka toho, co se stane, když si Andrej Babiš pustí pusu na špacír, nikdo mu ten projev nestrukturuje, nepřipravuje a on se uvolní,“ míní. „A potom říká věci, které myslí dobře, ale dopadne to, jak se říká, po trumpovsku,“ dodal.

Znoj k tomu uvedl, že jde o nevhodný výrok. „Má nebezpečné a zlé konotace, zní to skoro rasisticky, je v tom určitý naturalismus a od politika to není vhodný výrok. Ale souhlasím s Petrem Honzejkem, že Andrej Babiš to nemyslel zle,“ uvedl s tím, že Babiš chtěl něco pozitivního. „Samozřejmě ta genetika se mu tam vloudila nevhodně. Nemyslí si, že budeme úspěšní v Evropě díky genetice. Je to nešťastný výrok a od politika nebezpečný, opravdu ho musíme brát v uvozovkách,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Motoristé

Nemyslíte, že nebýt Motoristů, tak je na tom vaše vláda líp? Aspoň na mě to působí tak, že vám dost kazí reputaci, že není měsíc, kdy by se neřešilo něco kolem nich a zazdí to pak i to dobré, co třeba děláte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Studenti demonstrovali. Ale jak to chodí jinde, to nevěděli

22:00 Studenti demonstrovali. Ale jak to chodí jinde, to nevěděli

Studentský protest na podporu veřejnoprávních médií na náměstí Jana Palacha v Praze zaujal youtubera…