Nestraničtí ministři? Kalousek se Babišovi vysmál, i ostatní předsedové kroutí hlavami

27.10.2017 20:31

Jako nešťastné či ne právě ideální řešení označují předsedové ostatních sněmovních stran rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) pokusit se složit menšinovou vládu ministrů ANO doplněnou o nestranické odborníky. Podle šéfa ODS Petra Fialy si tím jde Babiš splnit sen, že chce vládnout sám. Fiala i předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělili, že i nadále vylučují jakoukoliv podporu Babišově vládě. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jsou Babišovy deklarace jen „marketingovou mlhou“, politikem je totiž každý ministr. Menšinovou vládu ANO nepodpoří ani KDU-ČSL.

Nestraničtí ministři? Kalousek se Babišovi vysmál, i ostatní předsedové kroutí hlavami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Je to jedna z možností, pro které musí získat tato vláda úplně stejnou podporu většiny ve Sněmovně jako každá jiná vláda,“ napsal ČTK Fiala. Babiš si podle něj jde splnit sen, ze chce vládnout sám. „My jsme už oznámili, ze nevyslovíme podporu menšinové vládě premiéra Andreje Babiše,“ uvedl Fiala.

Piráti s informací, že by se Babiš kvůli neochotě ostatních sněmovních stran vstoupit s ANO do koalice mohl pokusit o složení menšinové vlády, pracují druhý den. „Není to šťastné řešení. Dle naší povolební strategie, která byla nedílnou součástí kampaně a naši voliči s ní byli seznámeni, je faktická podpora vlády s většinou ANO, tedy s jeho dominantním postavením, vyloučena. A to jak přímá i tichá,“ sdělil Bartoš.

Kalousek vyloučil podporu jakékoliv vlády sestavované ANO. Oponuje i myšlence, že by mohli být ve vládě nestraničtí odborníci. „Vláda je politický orgán a ministři, byť nebudou členy strany, jsou politici a budou dělat politická rozhodnutí. Bude to tedy jednobarevná vláda politiků za hnutí ANO. Říkat tomu vláda s nestranickými odborníky je pouze marketingová mlha,“ řekl ČTK Kalousek. Vládnout podle něj bude Babiš a je jedno, kdo mu bude „dělat stafáž“.

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura České televizi řekl, že menšinovou vládu hnutí rozhodně podporovat nebude. „K tomu my nevidíme jediný důvod. Neumím si představit, že bychom jakýmkoliv způsobem podporovali menšinovou vládu hnutí ANO,“ uvedl.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík uvedl, že volba je na Babišovi. „Navrhuje fakticky jednobarevnou vládu ANO. Straníci i nestraníci, kterým říká odborníci, budou politicky nominováni hnutím ANO. Bude zajímavé sledovat, zda pro ni sežene aktivní podporu rukama, nebo jen nohama tak, že někdo odejde při hlasování,“ uvedl. Babiš však podle něj netrpělivě spěchá, když se k podobnému rozhodnutí uchyluje necelý týden po volbách. „Toto řešení není ani pro něj ideální,“ míní.

Úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec‏ na twitteru zopakoval, že sociální demokracie míří do opozice. „Na pokusné balonky, které hnutí ANO vypouští do médii, reagovat nebudu,“ uvedl.

Širší vedení lidovců si přeje, aby strana odešla do opozice a neumožnila vznik menšinové vlády hnutí ANO, řekl po jednání celostátního výboru KDU-ČSL předseda strany Pavel Bělobrádek. Stanovisko musí ještě schválit celostátní konference strany, která zasedá odpoledne.

Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa se dal Babišův krok čekat, když se v prvním kole rozhovorů pro spolupráci ostatní strany vymezily. Zda může taková vláda dostat důvěru, je podle něj ve hvězdách. „V tuto chvíli není dokončeno ani jednání ve druhém kole a je otázka, zda je dostatečná podpora na volbu předsedy Poslanecké sněmovny. Pokud bude, teprve potom bude možné, aby nějaká vláda žádala o podporu,“ řekl. Pokud dostanou nabídku, aby menšinovou vládu podpořili, návrh nejprve komunisté projednají v regionech.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…