Neziskovkářka Kalibová, která udává lidi za to, co píší a dostala cenu od Schapira. Zjistili jsme o ní hodně zajímavé věci

06.08.2017 16:11

Právnička Klára Kalibová, ředitelka neziskové organizace In Iustitia, si klade za cíl všemi dostupnými cestami pomoci obětem trestných činů páchaných z nenávisti. Nyní se mimo jiné pokusila zjistit, jak efektivně se v Česku bojuje proti projevům nenávisti na sociálních sítích. Za svou činnost dostala v minulosti cenu od amerického velvyslance Andrewa Schapira. Jenže nic není zřejmě tak růžové...

Neziskovkářka Kalibová, která udává lidi za to, co píší a dostala cenu od Schapira. Zjistili jsme o ní hodně zajímavé věci
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze
reklama

Nezisková organizace In Iustitia se pokoušela zjistit, jak efektivně se v Česku bojuje proti projevům nenávisti na sociálních sítích. Výsledky prý nejsou nijak povzbudivé. „Co nás překvapilo, byla absolutní nečinnost YouTube. To jsme vůbec nečekali, je to alarmující,“ uvedla Kalibová, která v minulosti obdržela z rukou amerického vyslance Andrewa Schapira Cenu Alice Masarykové za svou práci v oblasti lidských práv. „Nezaznamenali jsme žádnou reakci na 26 ohlášených příspěvků umístěných na této platformě,“ upřesnila.

Neziskovka In Iustitia upozorňuje provozovatele sociálních sítí na nenávistné komentáře zaměřené např. proti Romům či migrantům. Facebook prý celou řadu nenávistných výroků odstranil do dvou dnů od jejich nahlášení. I když ani u této společnosti nepobíhalo vše podle představ neziskové organizace. „Ve skupině Nechceme živit Romské obyvatelstvo tak třeba zůstal komentář ‚Mrtvý cigoš, dobrý cigoš...!!!‘,“ píše server. Server YouTube  naproti tomu neodstranil žádný příspěvek; jak již bylo řečeno, vůbec nereagoval.

Anketa

Myslíte, že dnešní děti v dospělosti prožijí lepší život, než dnes prožíváme my?

5%
95%
hlasovalo: 11963 lidí

Původní text ZDE.

In Iustitia se kvůli nenávistným příspěvkům obrátila i na policii, ale strážci zákona podle právničky Kalibové většinu oznámení jen hodili do koše. NCOZ však pochybení odmítá. „Pracoviště, které obdrželo podněty od In Iustitia, je vyhodnotilo a ty, které mohly naplňovat skutkovou podstatu některého z trestných činů, postoupilo příslušnému policejnímu orgánu k přijetí dalších opatření,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Kalibová však volí slova  jako „alarmující, neuvěřitelné a skandální“.

Není to poprvé, co se na veřejnosti objevuje jméno této právničky. Na konci roku 2014 dokonce přebírala z rukou amerického velvyslance Andrewa Schapira Cenu Alice Masarykové. Toto ocenění, udělované americkou ambasádou, před ní převzala například Anna Šabatová nebo sdružení Romea. „Klára těmto obětem pomáhá dovolat se spravedlnosti a žádat o odškodnění za újmu způsobenou násilím z nenávisti. Stejně jako laureáti ceny z minulých let nám svou prací připomíná, že lidská práva nejsou pouze abstraktním pojmem, ale principem, který si občas žádá akci. Jejich naplňování vytváří bezpečnější, demokratičtější a bohatší svět,“ řekl tehdy při předávání ceny velvyslanec Andrew Schapiro.

Kalibová přebírá od Andrewa Schapira Cenu Alice Masarykové za rok 2014. Printscreen: web Romea.cz

Nepomůžeme vám, jděte si k psychoterapeutovi

Na Kláru Kalibovou v minulosti na svém blogu upozorňoval novinář Vít Hassan, který se s  ní setkal v době, kdy od její organizace potřeboval pomoc. „Měl jsem možnost poznat její skutečnou, o něco méně přívětivější a o něco více falešnější tvář, než jak se tato dáma snaží prezentovat v médiích. Byl to opravdu nářez, o který se musím podělit,“ začal vyprávě svůj příběh Hassan. Telefon v In Iustititua mu pak podle jeho slov „zvedl nějaký Oplatek“, neboť paní ředitelka právě byla na pracovní cestě kdesi na druhém konci světa.

Původní text ZDE.

„Jen co se Oplatek dozvěděl, že po něm chci avizované právní zastupování zadarmo, tak do telefonu spustil, že je momentálně velice vytížený a čas na mě bude mít až někdy koncem roku. Dobrá, tak jsem mu tedy zavolal koncem roku, a onen dobromil mi po chvíli naprostých personálních zmatků arogantně sdělil, že mě zastupovat nebudou, nabídnul mi však hodinovou konzultaci zdarma počátkem ledna,“ pokračoval novinář v líčení svých zážitků s neziskovkou.

Po několika měsících to zkusil znovu a tentokrát měl větší štěstí na kolegyni, která se mu po telefonu snažila poradit. „Po pěti minutách jí ho však madam Kalibová vytrhla z rukou, chovala se jako utržená ze řetězu a řvala do něj, že již pro mě udělali naprosté maximum a na žádné další otázky mi tudíž odpovídat nebudou,“ líčil Hassan.

Vrcholným zážitkem s Klárou Kalibovou však podle Hassana bylo náhodné osobní setkání na Prague Pride 2014, kde byl pracovně fotografovat. Měla mu prý mimo jiné říct i to, že je oběť své vlastní agrese a doporučit mu, aby navštívil psychoterapeuta nebo placeného advokáta. 

CHOVÁNÍ KLÁRY KALIBOVÉ SE PODAŘILO DOKONCE ZAZNAMENAT

Organizace pak na Hassanův článek reagovala tím, že poradna Justýna musí kvůli své akredaitci a registraci splňovat celou řadu povinností, které vyplývají mimo jiné ze zákonů. „Poradna má zákonem a standardy jasně stanovena pravidla, kdy a komu poskytne jaký typ služeb. Nemůže se proto stát, že by si pracovníci poradny vybírali například dle svých osobních sympatií. Poradna Justýna postupuje vždy podle pravidel. Pokud zájemce nespadá do cílové skupiny či je zrovna naplněna kapacita, nemůže se zájemcem být uzavřena ústní dohoda ani písemná smlouva,“ vysvětlovala  organizace své odmítnutí. 

Toč ho! křičela nepříčetně

Není to však jediná „autentická“ ukázka chování této právničky, která působila rovněž v akademické sféře jako doktorandka na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V archivu webu Reflex.cz je možné dohledat i starší „akce“ Kláry Kalibové. Již v roce 2006 spolu s aktivistou sdružení Tolerance a občanská společnost Ondřejem Caklem vyrazila do vesnice u Tábora monitorovat koncert neonacistů. Zrovna v té době bylo téma skinheadských sešlostí docela populární, do Tábora prý tehdy z Prahy dorazily štáby všech televizí a také tehdejší senátor Jaromír Štětina. Jenže během akce vedené jako soukromá oslava se nepodařilo najít vůbec nic, co by účastníkům bylo možné přičíst k tíži, což prý Kalibovou rozzuřilo do nepříčetnosti.

Reportér Reflexu vše popsal takto:

A pak začne hádka. Nikoliv mezi skiny, ale mezi jejich solidními karateli. „To je Bajba, to je jeden z hlavních!“ zařve na Lukáše slečna v černé bekovce. „Toč ho! Toč ho! Běž za ním! Dělej něco!“
Slečna se jmenuje Klára Kalibová a je to kolegyně Ondřeje Cakla. Při té akci má slečna Klára v očích nepříčetný svit. Zřejmě si představuje, že Lukáš půjde k hloučku rozjařených skinů a rovnou je zatkne.
„Ty jsi teda novinář na baterky!“ uplivne si potom, vezme svou kameru a točí sama. Z uctivé vzdálenosti, pochopitelně. Když ji vidím, říkám si, jestli fanatismus jedněch je možné léčit fanatismem druhých. Pak se slečna Klára pustí do velitele policistů. Vyčte mu, že nezasáhl, i když tu byl distributor rasistických cédéček. Za chvíli se zapojí senátor Štětina a jeden novinář s diktafonem. Nabízím interesantní záznam té hádky:

Velitel: „Vy tvrdíte, že tu byl distributor, který se dopouští trestné činnosti. Tak podejte trestní oznámení!“

Slečna Klára: „Nepodám! Já vám to oznámila už na začátku a policie má šetřit i na základě jiných podnětů než trestních oznámení. Vy jste měl prověřit, jestli tady ten člověk je, já tyhle možnosti nemám, nejsem policistka. Mohl jste ho aspoň zkontrolovat.“

Velitel: „Já vám za informaci děkuju, policie to vyhodnotí.“

Slečna Klára: „Ten člověk zítra odletí do USA!“

Text pokračuje tím, že se k přesvědčování policistů přidá s autoritou své senátorské legitimace Jaromír Štětina.

Poučíme děti o multikulturalismu. Za 1500 korun za každého žáka

Nezisková organizace In Iustitia se velmi aktivně zaměřuje také na osvětovou činnost na školách. V roce 2015 například pořádala pro učitele školení na téma „Popírání romského holocaustu a jeho odraz v současnosti“.

Pro školní rok 2014/15 pak nabízela školám celou škálu přednášek pro žáky, které je měly poučit o násilí z nenávisti a rovněž vzdělat v oblasti multikulturní výchovy. Například seminář „Multikulturní výchova: předsudky, projevy nenávisti a aktivní svědek“ je školám nabízen za cenu 1500 korun za každého přihlížejícího žáka, plus v případě mimopražských škol proplacení cestovného.

CELOU NABÍDKU KURSŮ SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE

Samotná Kalibová se nedávno zviditelnila i v souvislosti s kauzou romského zpěváka Radka Bangy, který měl čelit útokům poté, co vehementně protestoval proti druhému místu skupiny Ortel v anketě Český slavík. Kalibová tehdy stejně jako dnes kritizovala policii za liknavost při stíhání nenávisti a přimlouvala se, aby tyto projevy byly posuzovány jako trestné činy a podle toho stíhány.

„Ptejme se státních zástupců a soudců, proč se některé útoky nevyšetřují jako trestné činy z nenávisti a proč se zastavují,“ uvedla tehdy také v souvislosti s incidentem v Žatci, kde po potyčce v restauraci zemřel Rom.

Její obhajoba Radka Bangy však měla i osobní souvislost. Organizace In Iustitia, kterou řídí, totiž má mezi čtveřicí členů správní rady i Patrika Bangu, zpěvákova bratra a novináře, který vešel ve známost ráznými zásahy proti „projevům nenávisti“ na blogu iDNES.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…