Neziskovky v akci? Praha: Spojenec Pirátů Čižinský přiklepl kšeft ve školství, ozvalo se z opozice

22.01.2020 8:46

Na skutečnost, že starosta Prahy 7 Jan Čižinský si na vytipování a výběr ředitelek a ředitelů základních škol na Praze 7 najal nevládní organizaci EDUin, upozornil zastupitel Tomáš Bartovský.

Neziskovky v akci? Praha: Spojenec Pirátů Čižinský přiklepl kšeft ve školství, ozvalo se z opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Čižinský
reklama

Bartovský se na svém facebookovém profilu ptá na to, proč má radnice zaplatit nějaké neziskovce za práci, za kterou berou plat její úředníci. „Jak souvisí uzavření smlouvy s tím, že pracovník EDUinu Michal Kaderka lobboval 30. září na jednání Výboru pro vzdělávání, sociální politiku a zdravotnictví MČ Praha 7 za plošné vypisování konkurzů na ředitele ZŠ na Praze 7?“ zeptal se Bartovský. Smlouvu dle jeho slov schválila rada městské části 14. ledna. Cena tzv. „konkurzního balíčku“ je 12 100 Kč plus cestovné. 

„Proč starosta smlouvu uzavřel krátce poté, co vypsal výběrové řízení na ředitele ZŠ Plamínková? Na kterých základních školách bude ještě letos vyhlášeno výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku, u kterého bude EDUinu asistovat?“ zeptal se také Bartovský, jenž má obavy, zda konkurzy na ředitele ZŠ budou skutečně nestranné a podle vyhlášky, pokud radnice utrácí veřejné peníze za poradenství na výběr vhodných kandidátů?

V diskusi pak na jeho příspěvek reagoval například někdejší šéfredaktor České školy Janek Wagner. „Zástupce EDUin Hřebecký byl nedávno u cinknutého konkursu na ředitele ZŠ na P11, kde konkursní komise selhala a nedodržela konkursní vyhlášku. Máte se na co těšit...“ poznamenal. 

„To mě neděste. Máte k tomu víc informací? Můžete kdyžtak do zpráv? Moc děkuju,“ odvětil mu Bartovský. EDUin si dle jeho slov najala radnice, smlouvu s nimi podepsal starosta a on jako opoziční zastupitel na to upozorňuje, ale neschvaluje to. Když se jej pak jeden z diskutujících zeptal, v čem je problém, zareagoval: „V tom, že starosta Čižinský celou dobu tvrdil, že vypsaný konkurz bude objektivní a nestranný a že v komisi budou nezávislí odborníci. Smlouva na výběr ředitele s EDUinem ale ukazuje, že občany tahá za fusekli, protože podle smlouvy má EDUin pro Prahu 7 vytipovat vhodné kandidáty. Kdo tedy udělá skutečný výběr, komise, nebo EDUin? Přesně o tohle mi jde. A přesně tohle se mi nelíbí,“ uzavřel.

Praha 7 po vydání článku zaslala své vyjádření
 
Městská část spolupracuje v oblasti vzdělávání s řadou organizací, které se tomuto tématu odborně věnují. Jedná se například o organizace Učitel naživo, Elixír do škol, Metaculture či uvedená obecně prospěšná společností EDUin. Považujeme je za odborníky v oblasti školství a na základě dobrých zkušeností z naší dosavadní spolupráce jsme s nimi uzavřeli partnerskou smlouvu, jejíž předmětem je naše začlenění do projektu „Klub zřizovatelů“ v rámci programu „Města vzdělávání“. Cílem tohoto projektu je podpora a propojování municipalit, které se zabývají rozvojem vzdělávání na svém území. Náklady městské části na účast v tomto projektu činí 4 840 Kč ročně. V souvislosti s výběrovým řízením na ředitele ZŠ Fr. Plamínkové si necháváme otevřenou možnost využít některého z odborníků EDUinu jako jednoho ze dvou členů komise nominovaných zřizovatelem. Opět zdůrazňujeme, že složení komise je dané  vyhláškou - 2 členové jmenovaní zřizovatelem, 1 člen jmenovaný krajským úřadem, 2 odborníci jmenovaní Českou školní inspekcí, 1 inspektor České školní inspekce, 1 člen pedagogického sboru školy a 1 člen školské rady. Městská část tedy může nominovat 2 členy z 8. Již dříve jsme avizovali, že chceme, aby v komisi byli odborníci, a to včetně dvou zástupců jmenovaných zřizovatelem. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

19:30 Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…