Nezkušená komunistka v čele evropské diplomacie, Putin se jen směje. Pánbůh s námi, křižuje se Saša Vondra

04.09.2014 15:12

Někdejší ministr obrany za ODS a také diplomat Alexandr Vondra kritizuje zvolení nové šéfky evropské diplomacie. Stala se jí 41letá Federica Mogheriniová. „Pán Bůh s námi. Sobotní Evropská rada naplnila beze zbytku ty nejčernější předpovědi,“ napsal Vondra v článku, který do médií dorazil z ODS. Vondra kritizuje nastalou situaci, tedy, že u kormidla eurodiplomacie v čase války stojí nezkušená komunistka.

Nezkušená komunistka v čele evropské diplomacie, Putin se jen směje. Pánbůh s námi, křižuje se Saša Vondra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Anketa

Doporučujete Skotům odtrhnout se od Velké Británie?

86%
14%
hlasovalo: 11417 lidí

„Tato mladá Italka bez jakýchkoli zásadních politických zkušeností se chápe kormidla unijní diplomacie v momentě, kdy Evropa čelí největší krizi od konce 2. světové války,“ píše Vondra.

Diplomat a bývalý ministr obrany se snaží přiblížit osobnost nové evropské šéfky diplomacie a popisuje, že ji poprvé viděl při vystoupení v březnu, kde Mogheriniová hovořila v panelu, který diskutoval, jak má kontinent reagovat na anexi Krymu ze strany Ruska.

„Její vystoupení bylo tragické. Proboha, přece nepůjdeme do války, reagovala emociálně na nepříjemné otázky z pléna, když gradovala diskuze o tom, jak zastavit rostoucí Putinovu asertivitu a agresivitu. Není divu, že se Poláci a Balti jejímu jmenování snažili zabránit v obavě, že půjde Kremlu na ruku,“ usuzuje Vondra.

Kariéru začala jako mladá komunistka

Mogheriniová prý sama sebe definuje jako příslušnici „generace nových evropských politiků“. „Na zmíněné konferenci v Bruselu doslova prohlásila: Jsem příslušníkem oné happy Erasmus generation. Tím ovšem neřekla, jaká ta generace vlastně opravdu je,“ míní Alexandr Vondra a dodává, že tito lidé o skutečném životě údajně moc nevědí, ale chtějí mír a klid na práci a idealisticky věří, že ostatní lidé – v Evropě i jinde – budou jednat stejně.

Podle Vondry je namístě nahlédnout do jejího životopisu. „Politickou kariéru začala jako mladá komunistka v době, kdy v Evropě padala železná opona. Poté, co se začátkem devadesátých let italská komunistická strana rozpadla, vstoupila v roce 1996 do Strany demokratické levice. V té době také psala – v krásném  Aix-en-Provence s podporou programu Erasmus – dizertační práci o vztahu mezi politikou a náboženstvím v islámských zemích. Poté následuje šedivá, nic neříkající kariéra politické úřednice. Nic zaznamenání hodného, až do letošního jara o ní nikdo v Evropě prakticky nic neslyšel,“ konstatuje Vondra.

Celý článek Alexandra Vondry ZDE.

Vladimir Putin se jistě směje

V další části článku popisuje, jak došlo k jejímu zvolení a zdůrazňuje, že italský levicový premiér při jejím prosazování měl v ruce trumf, a to, že je žena. Vondra objasňuje i další handlování o pozice v euroinstitucích.  

„Německá kancléřka Merkelová, daleko zkušenější politička, nebyla volbou nadšena, ale spolkla ji jako nutnou cenu za prosazení poslušného Jeana-Claude Junckera v čele Evropské komise,“ píše například a zdůrazňuje, že ani Francouzi nejsou nadšeni. Hlasité Poláky prý pak umlčeli dosazením Donalda Tuska do čela Evropské rady. „A český premiér – nevím, ale předpokládám, že kromě trestuhodných výhrad k ruským sankcím jako vždy mlčel…“ píše Vondra.

Alexandr Vondra v závěru vyslovuje obavu nad tím, jak si bude nová šéfka unijní diplomacie počínat v napjaté situaci a obává se podle svých slov toho nejhoršího. „Mladá Federica dostane prostor k aktivismu. Vladimir Putin se jistě směje,“ uzavřel politik ODS.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Tragédie

Podle mě je za vaší podporoujen vypočítavost. Vybrali jste si porzatím 3 nejsilnější kandidáty, ale volí se jen jeden prezident. Jak to tedy chápat? Koho pak opravdu podpoříte? A nechybí vám mezi němi někdo, kdo by hájil pravicové hodnoty?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

22:20 FOTO „F*ck you Putin!“ Černochová popřála ruskému prezidentovi k jubileu

Ruský prezident Vladimir Putin má dnes kulaté narozeniny. Je mu 70 let. Mimo blahopřání od svých pod…