Neznámá firmička z USA a miliardář Strnad.Příběh, který není jako z pohádky

19.03.2018 12:45

Česká média nedávno informovala o tom, že průmyslovou skupinu Czechoslovak Group, vlastněnou nejmladším českým miliardářem Michalem Strnadem, žaluje v USA neznámá firma Sarn. Jak se píše v aktuálním vydání Týdne, s žalobou to nebude tak horké, protože Sarn i její český spolupracovník Armen Agas prý působí jako obchodníci s teplou vodou a mají zlozvyk soudit se s bývalými klienty.

Neznámá firmička z USA a miliardář Strnad.Příběh, který není jako z pohádky
Foto: czechoslovakgroup.cz
Popisek: Czechoslovak Group - logo

Začněme po pořádku, co jsou firmy Sarn a Armen Agas, které by chtěly Strnadovu skupinu Czechoslovak Group připravit o peníze, vůbec zač? Firmy mají sídlo v Americe, v Delaware. Podle Týdne se zabývají poradenstvím a politickým lobbingem, tým tvoří šest lidí, pět Američanů v čele s předsedou Stephenem Richardsem a český občan Armen Agas, který má v Sarn funkci náměstka předsedy. Oba dva jmenovaní jsou již známí na Slovensku, když se snažili ovládnout 34 procent akcií státního podniku Transpetrol, který je obdobou našeho Čepra. Jednalo se o zajímavý případ.
 
Slovenský podnikatel Ignác Ilčišin získal tento balík (34 procent akcií Transpetrolu) poté, co údajně podvedl slovenský stát. Slovensko ale jeho odkup považovalo od začátku za nelegální a nikdy vlastnictví akcií oficiálně Ilčišinovi neuznalo. Ilčišin ale přesto v roce 2009 tento balík akcií prodal české společnosti Quick Power Plant, která na konci roku 2009 opět prodala tyto akcie americké společnosti CAPPA Fund III. Ve které jako ředitel figuruje Stephen Richards a dalším představitelem byl právě Armen Agas, jak informuje časopis Týden. A  jak celý případ s akciemi dopadl? Ilčišin nakonec kvůli podvodům skončil ve slovenském vězení. O případu informoval například slovenský web sme.sk zde
 
To ale není vše. O dalším zajímavém příkladu podnikání firmy Sarn informuje časopis Týden. Jedná se o projekt, který měl v plánu ve střední Evropě zásadně změnit hromadnou dopravu. Na univerzitě v USA byla vyvinuta technologie pro bezdrátové nabíjení autobusů. Licenci na tuto technologii odkoupila společnost Wave, která v roce 2011 uzavřela dohodu se Sarn pro exkluzivní zastupování na trzích střední a východní Evropy. Brožura společnosti Wave k nahlédnutí zde. Pro ten účel sloužila česká firma Advanced Energy Solutions, o které Sarn tvrdil, že ji plně vlastnicky ovládá. Projekt opět nedopadl podle představ. Společnosti Wave se nepodařilo vyvinout funkční prototyp a Sarn obvinil Wave, že byl uveden v omyl tvrzením, že technologie je proveditelná a prototyp bude k dispozici, píše Týden. Příhoda s elektrobusy skončila žalobou. Armen Agas údajně utratil za marketing dva miliony dolarů. 
 
A jak se dostal Armen Agas s firmou Sarn k skupině Czechoslovak Group a rodině Strnadů? Czechoslovak Group o tom moc hovořit nechce, ale na trhu se spekuluje, že jim Agas nabízel lobbing v USA a obchodní příležitosti. Zdroj pro časopis Týden uvádí: „Protihodnotou, možná ne jedinou, bylo právo firmy SARN na přednostní nákup pětadvaceti procent akcií v radarovém výrobci Retia, který Strnad vlastní. Vztah mezi oběma stranami nějakou dobu trval, ale Strnadovi se výsledky práce SARN nezdály, a tak v určitý moment spolupráci ukončil.“ Jenže podle svých zvyklostí se Sarn ani Agas nenechal lehce odbýt a podali v USA žalobu na náhradu škody. „Dá se pochopit, že se Strnad úplně nechce chlubit tím, že naletěl obchodníkům s teplou vodou, kteří ho teď můžou vydírat žalobou, žaloba je prý špatně podložená, ale přece jen poškozuje pověst mladého podnikatele i jeho otce,“ dodává zdroj pro časopis Týden.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti, covid... „Rozhodují o nás jiní!“ Klaus pod Blaníkem burcoval „mlčící většinu“

19:50 Migranti, covid... „Rozhodují o nás jiní!“ Klaus pod Blaníkem burcoval „mlčící většinu“

„Nespoléhejme na bájné blanické rytíře. Probudit je nutné mlčící většinu českého obyvatelstva,“ sděl…