Nezneužijeme nouzového stavu k posílení moci, sliboval Babiš. Švehla z Respektu ale není spokojen

24.03.2020 18:46

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) na úterním jednání Sněmovny požádal poslance, aby teď šli příkladem všem občanům a táhli za jeden provaz, aby se podařilo vyřešit koronavirovou krizi co nejrychleji. Sliboval také, že vláda aktuální situaci nevyužije k posílení vlastní moci. Publicista Marek Švehla z Respektu si ale všímal spíš toho, co Babiš neslíbil.

Nezneužijeme nouzového stavu k posílení moci, sliboval Babiš. Švehla z Respektu ale není spokojen
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš přednáší svůj mimořádný projev

Premiér Andrej Babiš požádal poslance, aby v této obtížné chvíli táhli za jeden provaz. Hlavním cílem vlády podle něj je ochránit zdraví občanů a udržet je v práci. V neposlední řadě prý také chce, aby se život vrátil k normálu. „Tím posledním je co nejdříve vrátit běžný život občanů na stav před epidemií,“ uvedl Babiš.

Přidal jeden slib.

Zároveň bych před vámi, před Poslaneckou sněmovnou, od které se odvozuje legitimita vlády, rád slíbil a ujistil vás, že naše vláda nehodlá za žádných okolností a nebude zneužívat krizový stav a stav legislativní nouze k posilování své moci,“ pravil premiér.

Zdůraznil, že nouzový stav a uzavření je jen dočasnou záležitostí.

Poslance seznámil se sadou opatření, která vláda přijala, ať už rozhodnutí, jak podpořit ekonomiku, např. pozastavení EET, nebo postupně stále víc omezovat pohyb tzv. pendlerů.

„Za mimořádně důležité je také nutné považovat změnu zákona o České národní bance. My jsme jako vláda ten návrh dnes schválili. Podle nového znění bude umožněno centrální bance provádět obchody se všemi subjekty finančního trhu, tedy s bankovními institucemi, pojišťovnami a investičními společnostmi na dobu delší než jeden rok, což by mělo přispět ke stabilizaci bankovního trhu. Centrální banka pak může půjčovat peníze těmto institucím, které mohou nakupovat státní dluhopisy. Centrální banka bude mít podobné kompetence jako Evropská centrální banka pro operace na bankovním trhu nebo FED. Tímto zákonem rozvážeme České národní bance ruce. Centrální banka pak bude moci vstoupit na trh s dluhopisy, ale znovu upozorňuji, že všechny další kroky budou v kompetenci České národní banky. To neznamená, že ČNB bude okamžitě dluhopisy nakupovat. Je to v její kompetenci,“ uvedl Babiš.

Nakonec požádal o pomoc Boha.

Publicista Marek Švehla si však spíše než Babišových slibů všímal toho, co šéf hnutí ANO neslíbil. „Neřekl, že nám vrátí kvalitu osobních svobod, jakou jsme měli před 12. březnem,“ napsal na sociální síti Facebook.

Marek Švehla reaguje na Babišův projev

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…