Nezneužívejte olympijské hry k propagaci svých cílů, vyzval všechny velvyslanec Remek

2. 2. 2014 14:25

Někdejší komunistický europoslanec Vladimír Remek se krátce před zimními olympijskými hrami v Soči stal českým velvyslancem v Ruské federaci. Mají se Češi bát o svou bezpečnost při sledování olympiády přímo v Rusku? Nejen o tom byla řeč v nedělních Otázkách Václava Moravce, kam Remek zavítal jako host. Mluvil také o lidských právech a případné dostavbě jaderné elektrárny Temelín.

Nezneužívejte olympijské hry k propagaci svých cílů, vyzval všechny velvyslanec Remek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidaturu Miloše Zemana na prezidenta podpořil i bývalý československý kosmonaut Vladimír Remek
reklama

Hned v úvodu Remek prozradil, že se intenzivně věnuje studiu pravidel, která by měli respektovat návštěvníci olympiády. Jedno z nich např. říká, že nositelé transparentů budou muset mít u sebe i notářsky ověřený překlad. „My půjdeme na sportoviště bez transparentů,“ poznamenal k tomu Remek. Jak sportovce, tak návštěvníky pak požádal, aby měli trpělivost s důkladnými bezpečnostními opatřeními.

„Já jsem si vždycky myslel, že jsou olympijské hry svátkem pro sportovce i pro fanoušky ... Často se také připomíná, že již ve starověku po dobu olympijských her zmlkly zbraně. A mně jako občanovi se nelíbí, že někdo chce tyto hry využít k prosazení svých cílů,“ pokračoval velvyslanec v narážce na hrozby teroristických útoků. „Apeluji na všechny, aby olympijské hry nezneužívali k vyřizování si svých vlastních účtů,“ žádal Remek.

Na hry zavítá i prezident Miloš Zeman, ale Remek nepředpokládá, že by při jeho návštěvě došlo k nějakým delším jednáním např. o hospodářských otázkách. Na to bude určena až další oficiální návštěva Miloše Zemana v Rusku, která by mohla proběhnout v druhé polovině tohoto roku.

Porušování lidských práv

Velvyslanec Remek nechtěl blíže komentovat spot, který v souvislosti s olympijskými hrami upozorňuje na porušování lidských práv v Rusku. V obecné rovině však souhlasí s tím, že problematika nemá výraznější dopad na obchodní vztahy mezi Ruskem a Českem. Pakliže je ekonomicky výhodný, odehrává se. Oblast lidských práv je podle Remka velmi citlivá a záleží také na tom, z které strany se na to díváme.

Vyjádřil se také k otázce dostavby jaderné elektrárny Temelín. I ta by mohla být předmětem předpokládaných jednání mezi prezidenty Zemanem a Vladimirem Putinem v druhé polovině roku. Nelze však jasně říci, co všechno bude obsahem těchto jednání, protože teprve budou připravována.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …