Nic dobrého z Bruselu. Zelenou vystřídá hnědá, obává se legenda ODS

09.09.2022 10:16 | Zprávy
autor: nab

„Kdo nečekal z Bruselu nic dobrého, dočkal se.“ Někdejší ministr vnitra za ODS Ivan Langer znepokojeně přihlíží, na jakém postupu proti drahým energiím se shodli evropští ministři odpovědní za energetiku. Jejich volba padla na méně vhodné řešení. Cílem podle Langera ani nebylo řešení najít, cílem je udržet moc.

Nic dobrého z Bruselu. Zelenou vystřídá hnědá, obává se legenda ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na jednání ministrů členských zemí Evropské unie v Bruselu neprosadil to, s čím na summit odjížděl. Většina protlačila konkurenční návrh, jak ochránit spotřebitele od dopadů vysokých cen elektřiny, který elektřinu v praxi příliš nezlevní.

Ministři sedmadvacítky s odpovědností za energetiku v podstatě jen převzali návrh, který již dříve vypracovali úředníci v oddělení DG Energy Evropské komise. Jedná se o kombinaci tří opatření – úspory ve spotřebě elektřiny, odčerpání nadměrných zisků z levnějších zdrojů energie a použití těchto peněz k pomoci lidem a firmám ohroženým vysokou cenou elektřiny.

Ministři se shodli na možném zavedení cenového stropu na ruský nebo odkudkoli dovezený zemní plyn. Část zemí včetně Česka je však proti zmíněnému stropu. V takovém případě je víc než pravděpodobné, že Rusko zastaví poslední část dodávek plynu na evropský trh.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…