Nic neříkejte, testy nepředkládejte. Rada, jak na kontroly v hospodách

31.05.2021 8:45 | Ze sítí

Vláda Andreje Babiše (ANO) vyžaduje, aby lidé sedali na restaurační zahrádky jen v případě, že u sebe budou mít potvrzení o očkování, o prodělané nemoci nebo negativní covid test. Policisté však upozorňují, že si lidé našli „fígl“ jak toto nařízení obejít. Platforma Zdravé fórum však upozorňuje, že nejde o fígl, nýbrž o jeden z nástrojů, jak se bránit „vrchnostenské moci“.

Nic neříkejte, testy nepředkládejte. Rada, jak na kontroly v hospodách
Foto: FOTO: Václav Fiala
Popisek: Restaurace Hamburk.

Nejvyšší správní soud rozhodl, že vláda bez nouzového stavu nemůže držet zavřené restaurace, bazény, ani sauny. Pandemický zákon na to podle soudů nestačí, a tak koaliční vláda ANO a ČSSD významně rozvolňuje.

Anketa

Do Poslanecké sněmovny může být zvolen občan, kterému je alespoň 21 let. Je tato hranice správná?

hlasovalo: 13188 lidí

U restaurací a restauračních zahrádek však kabinet vyžaduje, aby u sebe hosté vždy měli potvrzení o očkování, negativní covid test nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich však už opakovaně upozorňoval, že číšníci nemají žádná oprávnění podobná potvrzení na hostech vymáhat.

Policie je vymáhat smí, ale lidé už si našli cestu, jak se této povinnosti vyhnout. Zákon dovoluje lidem osloveným policií strážníkům a policistům sdělit, že žádné dokumenty nepředloží. Mohou se přitom opřít o paragraf, podle kterého může výpověď odepřít ten, kdo by sobě nebo osobě blízké způsobil stíhání nebo právní delikt.

Platforma Zdravé fórum, která spolupracuje např. s epidemiologem Jiřím Beranem, upozorňuje, že nejde o žádný fígl, ale o legální možnost, jak čelit státní moci.

„Důrazně upozorňujeme, že právo nevydat dokumenty a nevypovídat, pokud by to vedlo k riziku vlastního trestního nebo přestupkového stíhání, dle § 53 a 55 správního řádu, není žádný ‚fígl‘, ale významné právo, vyvažující pravomoc státní moci vykonávat tzv. ‚vrchnostenskou moc‘. Takže se, prosím, nezdráhejte tohoto důležitého oprávnění využít. Dělají to ve správním řízení i ministerstva. Je naopak ostudné, že o tomto právu policie ani krajské hygienické stanice při kontrolách neinformují,“ upozorňuje platforma.  

Zdravé fórum informuje

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

17:24 Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

Podle zpráv České televize má Ukrajina problémy s municí. Ta sovětská totiž dochází. Jenže problémy …