Noční proud komunisty Ransdorfa: Nad ránem zúčtoval s Dukou

31.03.2014 9:41

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) se podivuje nad tím, že kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka se v rozhovoru pro sobotní Právo „málem klaní realismu Klementa Gottwalda“. Ransdorf to uvedl v článku, který dnes brzy ráno (ve 3:39 hod.) zveřejnil na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz a jenž navazuje na delší dobu probíhající polemiku, kterou na zmíněném webu Ransdorf s katolickou církví vede.

Noční proud komunisty Ransdorfa: Nad ránem zúčtoval s Dukou
Foto: Archiv MR
Popisek: Miloslav Ransdorf

Anketa

Má být Marta Semelová trestně stíhána za výroky o vině dr. Horákové?

25%
75%
hlasovalo: 16445 lidí

Komunistický europoslanec reagoval na tento Dukův výrok: „Zapomíná se také na to, že jsme souhlasili s tím, že bude zrušen zákon o financování církví z roku 1948. Tehdy se vláda zavázala, že bude církve financovat. Pokud by vláda prosadila své požadavky, tak bychom museli říci, že vláda soudruha Gottwalda měla větší smysl pro spravedlnost než současná vláda. Pro církve by bylo možná výhodnější zůstat u starého modelu financování, protože je snazší každý rok přijímat peníze.“

Ke vzniku zmíněného zákona Ransdorf zmínil širší historické souvislosti. Podotkl, že Gottwald se zpočátku snažil o dorozumění s římskokatolickou církví, protože v té době bylo v řadách KSČ 61 % katolíků. Dohodu prý ale zmařil tehdejší papež Pius XII., který nazrávající konflikty vyhrotil tím, že exkomunikoval všechny komunisty (nejen československé) z církve a vyzval věřící k odporu proti komunistům.

K tomu Ransdorf podotýká, že zmíněné zákonné normy z roku 1949, které řešily financování církví, nikdy nepokládal za šťastné řešení.

Malá, ale aktivní církev by mohla mít víc peněz než ta se statisíci členy

Komunistický europoslanec komentoval i další výrok Dominika Duky. Ten se podle Ransdorfa nechal strhnout k nepravdě, když o něm měl tvrdit, že někdy řekl, že církve mají být tak bohaté, jak budou poslušné. „To jsem nikdy, opakuji, nikdy neřekl,“ ohrazuje se důrazně politik a vysvětluje svůj postoj: „Můj názor je jiný. Jsem příznivcem grantových systémů, což znamená, že peníze mají dostat ti, kteří jsou aktivní. Vykazujete-li činnost, dostanete grant. Nevykazujete, nedostanete. Budou-li církve provádět náboženské, kulturní, sociální, humanitární aktivity – pak ať jsou štědře dotovány. Malá, ale inteligentní a aktivní církev by mohla mít víc peněz než ta, která se chlubí statisíci členy. Být aktivní není totéž co být poslušný.“

Celý článek Miloslava Ransdorfa najdete zde

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…