Norsko: Nejen luk. „Muslimský Vilém Tell“, vrah pěti lidí, toho měl víc

14.10.2021 12:31

Deset let po útocích Anderse Breivika Norsko zažilo další tragédii. V Kongsbergu útočil muslimský lučištník, zabil čtyři ženy a jednoho muže. Policie věděla, že se jednalo o konvertitu a muslimského radikála. Policisté v Norsku nyní fasují zbraně a odcházející premiérka uklidňuje, že mají situaci pevně v rukou.

Norsko: Nejen luk. „Muslimský Vilém Tell“, vrah pěti lidí, toho měl víc
Foto: Repro Youtube
Popisek: Norsko zažilo šok

Anketa

Chcete Andreje Babiše za příštího prezidenta?

70%
16%
hlasovalo: 34729 lidí

Po útocích Anderse Breivika v roce 2011 potkala Norsko další tragédie. Ve středu v norském Kongsbergu nedaleko Osla zaútočil zatím nejmenovaný muž lukem a šípy. Útok má dle serveru DailyMail zatím 5 obětí na životech a dva lidé jsou zranění, ovšem nikoliv vážně. Zemřely čtyři ženy a postarší muž.

Dle DailyMailu je útočníkovi 37 let, je dánské národnosti a jedná se o konvertitu k islámu a policie věděla, že se jedná o islámského radikála. Ovšem nepotvrdila, že by útočník zabil všech pět lidí lukem a šípy, muž měl prý i jiné zbraně. Útok začal přibližně ve čtvrt na sedm v supermarketu, muž začal po lidech střílet z luku a následně i po policistech, kteří dorazili za šest minut. Sprška šípů ovšem způsobila, že muže ztratili z dohledu a ten na útěku zabil čtyři ženy a jednoho muže.

Zadržen byl přibližně ve tři čtvrtě na sedm, celá epizoda tedy netrvala déle než půl hodiny. Policie podle DailyMailu použila střelné zbraně, není ovšem jasné, zda byl útočník zasažen nebo se vzdal už po varovných výstřelech. Ke svému činu se dotyčný přiznal. Motiv zatím není znám, i když policie z pochopitelných důvodů prošetřuje, zda se nejedná o akt terorismu.

Útok šokoval vládní představitele, končící premiérka Erna Solbergová ho označila za hrůzný a šokující. „Rozumím tomu, že řada lidí se bojí, ale je nutné zdůraznit, že policie má situaci pod kontrolou,“ řekla. Policie se vyjádřila, že po útocích okamžitě nařídila nosit ve službě zbraň, protože v Norsku policisté zbraně obyčejně nenosí.

Jedna svědkyně útoku vypověděla, že slyšela hluk a viděla utíkající lidi a pak zahlédla muže stojícího na rohu s lukem v ruce a toulcem s šípy na rameni. „Seděl jsem a koukal na seriál a najednou slyším sirény. Myslel jsem, že to bylo v tom seriálu, ale pak jsem slyšel policii řvát jak na lesy: ‚Zahoď tu zbraň!‘,“ popsal incident student, který bydlí nedaleko.

Policie prošetřuje, jaké zbraně muž použil. Šípy nalezené po okolí totiž nejsou stejné, některé pocházejí z luku, jiné z kuše. Podle místní televizní stanice měl pachatel i nůž.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman: Vykoukl Halík. Fridrichová šla ještě dál. Leč úspěch nenastal

9:56 Zeman: Vykoukl Halík. Fridrichová šla ještě dál. Leč úspěch nenastal

První nedělní reportáž 168 hodin patřila nemocnému prezidentovi a personálu Hradu. Ke komentování by…