Nová italská vláda se prý bude chovat vstřícněji k zahraničním neziskovkám

14. 9. 2019 21:30

Šéf Ligy Matteo Salvini již není členem italské vlády a kabinet v Římě slibuje, že se bez Salviniho změní. Změní především svůj vztah k přijímání žadatelů o azyl. Staronový italský premiér Giuseppe Conte je mimo jiné připraven oprášit návrh na přerozdělování migrantů po Evropské unii.

Nová italská vláda se prý bude chovat vstřícněji k zahraničním neziskovkám
Foto: Archiv
Popisek: Italská vlajka
reklama

Sobotní MF Dnes pro české čtenáře shrnula politické dění posledních dní v Itálii. Poté, co se šéf Ligy Matteo Salvini neúspěšně pokusil svrhnout vládu a vyvolat předčasné volby, zrodila se v Římě vláda nová, tentokrát už bez Salviniho. V koalici vedle sebe stanuli členové Hnutí 5 hvězd a Demokratické strany, v podstatě italské sociální demokracie. Kabinet dál povede nadstranický premiér Giuseppe Conte.  

Conteho vláda slibuje, že se bude chovat v rámci možností rozpočtově zodpovědně.

Slibuje také, že změní svou politiku vůči žadatelům o azyl. Zatímco Matteo Salvini v roli ministra vnitra vyhlašoval, že jeho politikou je uzavření přístavů nelegálním migrantům, tedy i lodím, které v některých případech provozují neziskové organizace, nová vláda chce být k žadatelům o azyl vstřícnější.

„Je jisté, že nová vláda chce zlepšit dialog s Bruselem a bude se také snažit chovat vstřícněji k zahraničním neziskovkám,“ uvedl Lorenzo Castellani, politolog z římské univerzity Luiss.

To si však podle Conteho bude žádat, aby ostatní evropské státy jednaly s Itálii, Řeckem i Španělskem solidárně a v budoucnu si na základě nějakého dohodnutého mechanismu přebíraly část žadatelů o azyl. Vzhledem k tomu, že podobné úvahy řada států včetně Česka opakovaně odmítla, je otázka, zda premiér Conte má šanci se svým plánem uspět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…