Nová kniha o Únoru 48. Prý jsme si za něj mohli sami

11.08.2012 12:45

Profesor Igor Lukeš, historik z Bostonské univerzity, představil ve středu v Praze svou novou knihu o Únoru 1948. Kniha prý vyvrací alibistický názor, že Únor byl nevyhnutelným důsledkem poválečných dohod a bylo možné mu zabránit.

Nová kniha o Únoru 48. Prý jsme si za něj mohli sami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Prahu
reklama

„Je to názor přirozeně pohodlný, už jen proto, že snímá z ramen českého národa jakýkoli pocit zodpovědnosti za nastolení komunistické diktatury a teroru, který potom následoval,“ řekl k tomu podle Radia Praha sám autor na slavnostním křestu knihy v pražském Americkém centru.

Následně připomněl názor exilového spisovatele Egona Hostovského, že českoslovenští demokraté prohráli, protože měli totalitní nepřátele, ale neměli žádné přátele. „Mohli tak sice nenávidět, ale neměli koho milovat,“ připomněl historik spisovatele.

Jako příklad selhání demokratických elit uvedl marnou snahu poslance Národních socialistů Vladimíra Krajiny zmobilizovat příslušníky Sokola: „Krajina šel za náčelníkem Sokola a říkal chystá se krize, to je evidentní, musíte dát Sokolům pohotovost, a ten náčelník Sokola povídá Krajinovi ´to po mně nechtějte, teď je už pozdě a já stejně jedu do Tater na lyžařských závodech,“ popsal Lukeš.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

4:43 „Hamáček zalapá po dechu…“ Přinášíme zprávy z politického podsvětí o dění uvnitř socdem. Prachy, vliv, prachy a zase prachy. Tohle se líbit nebude

Stačilo pár slov senátora Lásky, aby se věci daly do pohybu. Šlo o jediné: senátor se opřel do minis…