Nová levice? Zkušený expremiér jen kroutí hlavou

28.08.2020 8:00

Bývalý premiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek se ve svém komentáři na serveru VašeVěc.cz věnoval problematice „sjednocování levice“. Tradiční levice je, pokud jde o její volební výsledky oproti situaci na počátku tohoto milénia, fatálně oslabena a do značné míry přišla o atraktivitu a dynamiku. Aktuálně se objevují pokusy o vznik prakticky tří nových levicových subjektů, se kterými by podle Paroubka měla ČSSD začít spolupracovat: „Především jde o to, dostat do ČSSD novou krev, nové lidi i nové ideje,“ dodává.

Nová levice? Zkušený expremiér jen kroutí hlavou
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Zmíněné tři nové levicové subjekty však podle Paroubka zatím neoplývají zrovna vysokým počtem členů,  ani rozsáhlou organizační strukturou regionálního či dokonce celostátního charakteru. Zatím neudivují ani originálními programovými nápady a myšlenkami, ale jsou tu a mají chuť politicky pracovat.

„Jen tak pro zajímavost uvedu názvy těchto levicových subjektů: Levice, Budoucnost a Idealisté. K nim můžeme do určité míry přiřadit také Zelené, s nimiž sociální demokracie ve dvou krajích utvořila koalice pro podzimní  krajské volby,“ píše expremiér s tím, že jde o zcela logický krok. 

U všech tří malých levicových formací lze podle něj najít určité společné jmenovatele jejich přístupu:

Programová nevyhraněnost, verbální levicovost. Zásadní výhrady personálního charakteru vůči ČSSD (zjednodušeně řečeno není jejich idolem Hamáček, ale Sobotka nebo Dienstbier).  Zásadní výhrady vůči spolupráci levicové ČSSD s A. Babišem na vládní úrovni.

Tyto tři nové levicové formace a ani strana Zelených podle Paroubka však nenaznačují, že by byly schopny hlasy levostředových a levicových voličů přetáhnout k sobě. „Nemluvě již o bývalých voličích soc. dem., kteří dnes volí Babiše,“ dodává.

Všechny tři strany „nové levice“ podle jeho slov obsahují několik desítek talentovaných, zajímavých a většinou mladých či velmi mladých lidí, kteří se chtějí politicky angažovat. „Při vší úctě k jejich úsilí, tak jejich politické strany jsou slepou uličkou. Nemají přístup do médií, ani dostatek peněz ke své činnosti a marketingu,“ všímá si.

Přesto by prý ČSSD měla vážně uvažovat o úzké spolupráci s těmito lidmi, s těmito menšími stranami.

„ČSSD se musí otevřít novým lidem a novým názorům a získat novou dynamiku,  tak proč ne přednostně s těmito lidmi. Předseda strany Hamáček by měl ihned po krajských a senátních volbách, které jistě neskončí velkým vítězství sociální demokracie, odstartovat obdobu projektu modernizace strany, který byl uplatněn v letech 2007–2009. Tento projekt by měl obsahovat také vytváření vnitrostranických platforem.  A jistě by bylo možné, aby některé z těchto platforem vytvářeli i členové jiných levicových stran,“ myslí si Paroubek.

„Především jde o to, dostat do ČSSD novou krev, nové lidi i nové ideje. To bych považoval za mnohem prospěšnější nežli vzájemné kádrování osob v čele jednotlivých stran,“ dodává někdejší předseda ČSSD závěrem s tím, že všichni ti, kdo chtějí dělat levicovou politiku, by si měli jasně říci, s kým vlastně chtějí do budoucna na celorepublikové úrovni a na úrovni vládní spolupráce spojit síly.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasil průšvih? Lipavský na fotce, které Zemana potěší. I s Pekarovou

10:40 Hasil průšvih? Lipavský na fotce, které Zemana potěší. I s Pekarovou

Zdálo se, že právě izraelská otázka bude jedním z důvodů, proč prezident Miloš Zeman, nebude chtít j…