Nová ministryně financí čelila v ČT tvrdému střetu s ekonomickým expertem ODS. Šlo o EET

15. 12. 2017 22:27

Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) a ekonomický expert ODS Jan Skopeček se rozhovořili v pořadu Události, komentáře ČT24 o změnách EET po zásahu Ústavního soudu.

Nová ministryně financí čelila v ČT tvrdému střetu s ekonomickým expertem ODS. Šlo o EET
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Ústavní soud ponechal EET jako celek v platnosti, citelně ji ale upravil. Například zrušil hned několik ustanovení. Nález říká, že výběr daní je legitimním cílem, kritizuje ale způsob zavádění EET. I proto pozastavil třetí a čtvrtou fázi, která měla povinnost příští rok rozšířit na statisíce dalších podnikatelů a řemeslníků.

„Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu považujeme za úspěch. Soud řekl, že zákon o EET je legitimním nástrojem k prověřování daňových povinností. Rozhodně neřekl, že zrušil třetí a čtvrtou fázi, ale odložil ji,“ poukázala Schillerová. Nyní podle ní ministerstvo financí připravuje novelu zákona, kdy by měli být vyňati ti nejmenší živnostníci, kteří by měli stanovenou paušální daň. 

„Zvažujeme příjmy do 250 tisíc ročně, druhá varianta je do 500 tisíc korun ročně,"“ podotkla Schillerová.

Skopeček následně pogratuloval nové ministryni ke zvolení do funkce. Tím však vstřícnost skončila. „Jsme rádi, že nedojde k rychlému náběhu třetí a čtvrté fáze,“ podotkl Skopeček. V případě, že by ODS získala většinu pro zrušení EET, určitě to podle jeho slov navrhne. Nemyslí si však, že by ve sněmovně k tomu mohlo dojít.

„Nyní budeme čekat, s čím přijde paní ministryně,“ podotkl Skopeček. Schillerová následně zopakovala, že ministerstvo vskutku pracuje na novele. „Jsme rok od účinnosti zákona, nasloucháme veřejnosti, nasloucháme podnikatelům,“ podotkla Schillerová. Skopeček pak jen oponoval, že by Ústavní soud řekl, že EET je dobrý projekt či dobře rozjetý vlak.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

21:10 Václav Moravec? Xaver přišel vynadat těm, co ho nemají rádi. Stálo to za to

Moderátor Luboš Xaver Veselý dostal od Českého filmového a televizního svazu FITES anticenu za nepov…