Novinář: Hrozí ještě mnohem větší zatýkání. A ty zabavené miliony...

18.06.2013 8:06

Po zatčení Jany Nagyové, exposlanců i dalších lidí a po rezignaci premiéra Petra Nečase se mluví především o vládní krizi, jejím možném řešení nebo údajných intimních telefonátech Nečase a Nagyové. Co ale těch 150 milionů a množství zlata, které policie zabavila? Odpověď na tuto i další otázky pro ParlamentníListy.cz nabízí investigativní novinář a zástupce šéfredaktora týdeníku Euro Jan Hrbáček.

Novinář: Hrozí ještě mnohem větší zatýkání. A ty zabavené miliony...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Anketa

Co se má dít dál?

hlasovalo: 2837 lidí

Hrbáčka zaráží, že policie i státní zastupitelství neposkytly více informací v otázce původu a účelu zabavených cca 150 milionů a desítek kilogramů zlata v bankovních bezpečnostních schránkách v centru Prahy. „Možná pracují s tezí, že je to klíčové pro celé trestní stíhání, a proto nechtějí poskytovat v téhle záležitosti víc poznatků,“ spekuluje novinář.

„Připadalo mi celkem přitažené za vlasy, že by si ti lobbisté či kmotři ukládali cennosti tohoto charakteru a peníze v Komerční bance v centru Prahy. Napadá mě alternativa, jestli ty peníze a zlato nebylo například v advokátní úschově a potom mělo teoreticky putovat někomu ‚uplácenému‘ v tomto případě,“ nabízí možné vysvětlení investigativec Hrbáček.

Jak to také mohlo být se zabavenými miliony? Čtěte ZDE.

Úplatek pro rebelující poslance ODS?

Pokud by se tato verze potvrdila, nelze dle jeho slov vyloučit, že to třeba mohly být peníze připravené jak pro rebelující exposlance, tak pro někoho, kdo celou věc domlouval. „A po určité době plnění nějaké dohody a odběhnutí času to mohlo být refundováno. Jak ale říkám, tohle je opravdu ryzí úvaha,“ sděluje.

„Z odposlechů telefonátů se dá vydedukovat cokoliv. Když policie do banky šla, musela mít stoprocentně povolení soudu a musela vědět, do jakých schránek šla. Když jsem mluvil o hypotetické advokátní úschově, mohla policie kupříkladu vyslechnout hovor, že ten a ten advokát to zařídí, uschová to na domluvené místo a policie díky tomu na základě povolení šla do banky na jistotu. Tam ukázala, že má soudní povolení a zabavila věci v úschově daného advokáta. Jde ovšem o čistou hypotézu,“ zdůraznil novinář a zástupce šéfredaktora týdeníku Euro.

Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan připustil, že stíhání Jany Nagyové, exposlanců ODS a důstojníků Vojenského zpravodajství vzniklo jako vedlejší produkt vyšetřování vazeb pražských lobbistů Ivo Rittiga, Romana Janouška a jejich údajných kontaktů s bývalým náměstkem vrchního pražského žalobce Libora Grygárka. Jak je ale potom možné, že nikoho z těchto třech se stíhání netýká?

Rittig i Janoušek dobře věděli, co se chystá…

„To mě jako daňového poplatníka dost uráží, že toto mělo být meritum věci, které se bombasticky oznamuje a přitom nikdo z nich stíhán není, ti lidé se smějí za hranicemi republiky. Pokud na ně něco měli a rozjížděli případ, měla to být první věc, kde úřady zaútočí. Je to smutné a zároveň úsměvné,“ konstatuje.

Zajímavé je, že jak Ivo Rittig, tak Roman Janoušek byli v době policejního zásahu údajně v zahraničí. „Mám dost signálů o tom, že všichni byli včas a dobře informováni, co se bude dít,“ soudí Jan Hrbáček.

Pokud by kauza uspěla u soudu, musela by se zavřít desetina republiky

Dá se v této kauze odhadovat role Miroslava Kalouska a do jaké míry může být ohrožen? Státní firmy, kde stíhaní exposlanci získali lukrativní posty, spadají právě pod něho. „Pokud jsou informace o statutu svědka relevantní, dá se úspěšně vyloučit, že by byl Miroslav Kalousek podezřelý. Jedině by u výslechu křivě vypovídal,“ myslí si novinář, který se věnuje sledování zákulisního dění.

Je to odpovídající situace? Pokud jsou exposlanci stíháni za přijetí úplatku ve formě postu, nemělo by se totéž týkat i toho, kdo úplatek nabídl a zprostředkoval? „Pokud policie a státní zastupitelství s touto konstrukcí uspěje u soudu a já si myslím, že za stávajícího nastavení právního systému se to podaří velmi těžko, ale pokud uspějí, tak pak bychom mohli stíhat desetinu republiky,“ sděluje novinář.

Pozor, může přijít i stíhání novinářů. Něco se chystá

Týkalo by se to lidí z regionálních zastupitelstev, ale i politiků z minulosti.  „Vždyť všichni dostávali trafiky. V tom případě se budou muset začít stavět nové věznice,“ dodává.

 „Nyní se stíhají tyto věci a to už nejsme daleko od toho, že můžeme začít zavírat novináře za to, že s někým komunikují a od někoho získávají informace, které poté zprostředkují v médiích. To už bychom byli hodně daleko, nicméně mám jisté signály o tom, že se bezpečnostní složky začaly intenzivněji zajímat i o novináře,“ uvedl znepokojivě pro server ParlamentníchListů.cz Jan Hrbáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…