Novinář Máša, který zpravidla ostře kritizuje Putina, nyní tvrdě píše o Porošenkovi, Jaceňukovi a politice Kyjeva

26.01.2015 8:38

Novinář Pavel Máša je znám jako nesmlouvavý kritik Ruska i jeho prezidenta Vladimira Putina. Ve svém komentáři uveřejněném v Lidových novinách se ale tvrdě opřel i do ukrajinské administrativy. Nejenže údajně nepomáhá ukončení konfliktu, ale ještě navíc svými opatřeními umožňuje oligarchům namastit si kapsy.

Novinář Máša, který zpravidla ostře kritizuje Putina, nyní tvrdě píše o Porošenkovi, Jaceňukovi a politice Kyjeva
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Vleklá válka, kdy jsou Ruskem ovládaná území zároveň oficiálně součástí Ukrajiny, a zároveň fakticky mimo její hranice (s celnicemi a pohraniční kontrolou), nahrává dle Máši nejen oligarchům, ale i ukrajinským institucím pověstným zkorumpovaností – od celní, daňové či pohraniční služby po potravinářskou a veterinární inspekci.

Namastit si kapsy, umožňují dle novináře oligarchům samy ukrajinské elity v čele s prezidentem Petrem Porošenkem. Ten prý například podepsal rozhodnutí o zřízení Svobodné ekonomické zóny Krym, které údajně umožňuje ukrajinským oligarchům výhodný byznys bez placení ukrajinských daní. Podobný scénář prý podle ukrajinských novinářů připravuje režim i pro separatistické regiony na jihovýchodě, jež by se dle Máši staly dalšími „černými dírami“ pro fiktivní obchody k odpisu DPH i dalším úlevám – a to s údajným přímým souhlasem Vladimira Putina.

Máša v této souvislosti považuje za podivuhodné, že na financování válkou devastované části země jsou připraveny se podílet i západní instituce. Některé prý sice podmiňují své zapojení tím, že investice poplynou do objektů na území "pod kontrolou Ukrajiny", ale vzhledem k vrtkavosti válečného štěstí, či třeba záměru, se dle novináře může stát, že nakonec toto sousto zhltnou separatisté, a tedy de facto Rusové.

„Vlasteneckým Ukrajincům, kteří již bezmála čtvrtstoletí usilují o vybudování reálně samostatného státu (i s nasazením vlastních životů), se proto žel bohu hned tak na lepší časy nezablýskne. Ledaže by si připustili, že se vzdají zdevastovaného separatistického území, aby se tímto nestravitelným soustem Putin zalknul. Jak by ale měli k takovému „kapitulantství“ přimět elity tyjící z „vojenských kolejí“ ekonomiky, je zcela nejasné,“ uzavírá Máša svůj komentář na stránkách Lidových novin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

4:43 EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

V EU bude od roku 2020 možné vyvlastňovat e-shopy. Bez náhrady a soudního přezkumu. Umožní to nové n…