Novinář: Vyhazujeme peníze na ekologii. Když s tím skončíme, zbohatneme

19.08.2013 9:28

Komentář publicisty Viléma Baráka pro MF Dnes spekuluje o tom, zda se vynaložené prostředky v ekologickém boji proti uhlíkovým emisím vyplatí. I po letech diskusí totiž podle něj není jasné, zda skutečně dochází ke globálnímu oteplování, zda za něj může člověk a jestli naopak nejsou tyto změny v souhrnu pozitivní.

Novinář: Vyhazujeme peníze na ekologii. Když s tím skončíme, zbohatneme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Smog vytváří také spalování tuhých paliv, zejména PET lahví naplněných pilinami
reklama

Evropa včetně Česka podle komentáře v MF Dnes likviduje svůj průmysl honbou za chimérou globálního ochlazení, přitom mnohem více skleníkových plynů vypouštějí do ovzduší rozvojové země, Indie a Čína a hlavu si s tím nelámou.

Autor upozorňuje na problematické dotace obnovitelných zdrojů energie, které podle něj zdeformovaly ceny elektřiny a zpochybňují efektivitu normálních, například jaderných zdrojů, které jsou ovšem spolehlivé. "Kolik bychom byli ochotni zaplatit za elektřinu dodávanou jen a pouze v době, kdy svítí slunce či fouká vítr?" ptá se Barák.

Podobný problém prý můžeme vidět v souvislosti s pohonnými hmotami, které prodražuje nejen spotřební daň a DPH, ale také přimíchávání biopaliv. Podle komentátora dosažení cíle Evropské unie - 10procentního podílu biosložky v pohonných hmotách - znamená stejnou zátěž jako provoz 26 milionů aut. "Toto dotované spalování potravin je nemorální. Místo žaludků se plní nádrže aut, což celosvětově zvyšuje ceny jídla a činí je pro chudé nedostupným," upozorňuje Barák.

Skončeme válku, bude líp

Česká politická reprezentace by podle autora komentáře měla bez rozpaků vetovat připravovanou unijní normu, která upravuje maximální emise oxidu uhličitého u osobních automobilů.

"V době nekončící hospodářské krize si dopřáváme luxus ryze ideologických výdajů na podporu obnovitelných zdrojů. Přitom by nám ukončení války s globálním oteplováním přineslo růst hrubého domácího produktu a českému hospodářství by poskytlo trvalou konkurenční výhodu," uzavírá Barák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…