Novinář: Za touhou východní Ukrajiny po Rusku je snaha o zvýšení životní úrovně

11.04.2014 20:31

Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík se v článku napsaném pro ParlamentníListy.cz zamýšlel nad tím, proč většina Čechů souhlasí s tím, jak v současném dění okolo Ukrajiny a Krymu postupuje ruský prezident Vladimir Putin.

Novinář: Za touhou východní Ukrajiny po Rusku je snaha o zvýšení životní úrovně
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin
reklama

Připisuje to vlivu propagandy financované Ruskou federací. To se prý projevilo při rozhodování o stavbě amerického radaru v Brdech. Obdobně se to podle něj již dělo v minulosti, například když SSSR financoval tzv. mírové hnutí proti dozbrojení NATO Pershingy II proti sovětským raketám SS-20.

Podle Krystlíka se Češi, zmateni protichůdnými informacemi, spolehlivě uchýlí ke svým národním pudům – k obrozenecké představě mohutného slovanského dubiska na východě (Ruska), o které se mohou jako Slované opřít, jsou-li ohroženi germánským Západem. Podle něj to prozrazují i výsledky internetových anket přiložených k různým článkům i na nelevicových webech, zda Putin činí, nebo nečiní správně. „Že 82 a více procent respondentů s tímto tvrzením souhlasí, se po zkušenosti z roku 1968 jiným způsobem než českými národními instinkty vysvětlit nedá,“ domnívá se Krystlík.

Ten také zastává názor, že Češi i čeští historici se v otázce banderovců kloní k ruským dezinformacím a výkladu českých historiků, který se s nimi kryje.

Premiér je Žid, takže jeho vláda asi nebude antisemitská

Zmiňuje i to, že nikdo z českých komentátorů a politologů nevzpomněl, že designovaný ukrajinský ministerský předseda Arsenij Jaseňuk je Žid z Oděsy. „Jak se to srovnává s údajně silným ukrajinským antisemitismem povstalců? Proč na to tento rozpor nikdo v českých médiích neupozornil?“

Česká média také opomíjejí i jeden z hlavních motivů příklonu obyvatelstva ve východních částech Ukrajiny a na Krymu k Rusku vyúsťující do požadavku připojení k Ruské federaci. Všichni komentátoři argumentují pokročilou rusifikací, ale jde též o životní úroveň tamějších obyvatel. „Ukrajina oproti Ruské federaci je chudou příbuznou. Rusko dosud vlivem příjmů z exportu surovin, ropy a zemního plynu přes veškerou korupci a cestičky, kudy se peníze ztrácejí, relativně vzkvétalo, takže by si ukrajinské obyvatelstvo připojením k Rusku svůj životní standard zvýšilo,“ upozorňuje Krystlík na málo známou skutečnost.

Celý článek Tomáše Krystlíka najdete zde: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Ruska-propaganda-o-Ukrajine-315072

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…