Novinář odhalil údajný účetní trik Radima Jančury. Jde o miliony

01.06.2017 7:35

Komentátor Petr Holub se na serveru Echo24.cz zamyslel nad tím, jak skutečně podniká Radim Jančura.

Novinář odhalil údajný účetní trik Radima Jančury. Jde o miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura, šéf Student agency

Holub se zaměřuje na vývoj situace po roce 2010, kdy na železniční trati Praha–Ostrava jezdil jeden dopravce, České dráhy, které byly dotovány 24 miliony ročně. Jančura se proti tomu postavil, vláda zrušila monopol Českých drah a dopravci inkasují dotaci celkem 100 milionů korun. Polovinu pak bere právě Jančurova společnost RegioJet. 

Celkem Jančura dostává od státu 109 milionů korun, stát totiž podporuje i jeho žluté autobusy. Stejná částka pak podle serveru míří i na jeho osobní konto, aniž by z ní musel platit daně. 

„Vítejte ve světě nových podnikatelů, kteří razantně bojují proti přebujelým dotacím, aby ještě vyšší dotace sami dostali, kteří se snaží vymýtit klientelismus, aby pro sebe vytvořili ještě výhodnější vazby na stát. Stomilionový dotační titul ‚Jančurova peněženka‘ je důkazem toho, že se brněnskému žralokovi daří,“ konstatuje Holub.

Ten se pak zaměřuje na dotace, které společnost dostává, ale i na marketing. „Dokázal vzbudit dojem, že mu všechno vychází, i když jeho operátor prázdninových cest Dovolena.cz nesplnil očekávání a v milionových ztrátách začaly bílé pražské taxíky Tick Tack. V evropských trasách podléhají autobusy RegioJet německému koncernu Flixbus, část trhu drží jen při spojení s Berlínem, Vídní, Bratislavou a Budapeští,“ konstatuje Holub. A zmiňuje i Jančurovy války s politiky. Podnikatel například dlouhodobě brojil proti Michalu Haškovi, dnes krajskému zastupiteli za ČSSD, dříve jihomoravskému hejtmanovi. „Kdo lže, ten krade,“ visel Haškův portrét na autobusech. Nebyl však jediný v Jančurově hledáčku – antikampaň zažil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Původní text ZDE

Závěrem se totiž Holub zmiňuje o tom, že Jančura má stejný problém jako předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Korunové dluhopisy. „Nově založený Student Agency Holding vydal v roce 2012 dluhopisy za 900 milionů s 12% úrokem a svému majiteli Jančurovi je předal v rámci účetní operace. Stačilo, že podnikatel převedl své tři firmy pod střechu holdingu. V tomto případě se z daňového základu odepisuje 110 milionů a Jančura dostává jako nezdaněnou dividendu částku o dva miliony nižší,“ popisuje Holub.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …