Novinář si přišel na ambasádu pro papír, tak mu uřezali prsty, rozčtvrtili ho a rozpustili v kyselině. Naši přátelé Saúdové

18. 10. 2018 7:54

Turecká média tvrdí, že ví, co se stalo se saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášakdžím. Publicista, který v minulosti kritizoval svou vládu včetně korunního prince Muhammada bin Salmána, 2. října vešel na konzulát své země v Istanbulu a už z něj nevyšel. Podle tureckých novinářů byl umučen. Na konzulátu mu údajně uřezali prsty a nakonec jeho tělo rozpustili v kyselině.

Novinář si přišel na ambasádu pro papír, tak mu uřezali prsty, rozčtvrtili ho a rozpustili v kyselině. Naši přátelé Saúdové
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

Džamál Chášakdží, novinář kritický k režimu ve své vlastní zemi, dorazil v tureckém Istanbulu na konzulát své vlasti, aby si vyřídil formality potřebné k uzavření sňatku. Jeho snoubenka na něj před konzulátem čekala. A prý už se svého snoubence nikdy nedočkala. Turecká média tvrdí, že Džamála Chášakdžího na konzulátu zadrželi, mučili a nakonec zavraždili.

Turecký deník Yeni Safak tvrdí, že má k dispozici nahrávku, na které je zachyceno Chášakdžího mučení. České čtenáře o tom informuje server Novinky.cz.

„Záznam, který turecká média nezveřejnila, avšak citují z něj, údajně dokazuje, že Chášakdží zticha nebyl. Křičel bolestí. Celých sedm minut, dokud nebyl umučen. Jeho tělo pak měli trýznitelé na konzulátu rozčtvrtit a rozpustit v kyselině,“ napsal server.

Saúdský konzul Muhamed Utajbi údajně mučení přihlížel a žádal mučitele, aby se novináře zbavili jinde, aby neměl problémy.

Saúdská strana však veškerá obvinění odmítá a tvrdí,  že novinář půdu konzulátu opustil. Stojí za zmínku, že Chášakdží narozený v roce 1958 žil delší dobu v USA. Svou vládu kritizoval např. za její válečné operace v Jemenu.

Turečtí vyšetřovatelé byli na půdu konzulátu vpuštěni až tento týden, takže saúdskoarabská strana teoreticky mohla zahladit stopy po svém činu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

22:12 Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezova…