Novinář tuší: Babiše jedna věc děsí ještě více, než vězení

28. 8. 2017 17:14

Poslanci budou zřejmě zanedlouho rozhodovat o tom, zda vydají kolegy Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Publicista Karel Hvížďala v komentáři pro Český rozhlas napsal, že se policie bude muset ještě asi hodně snažit, pokud chce Babišovi dokázat, že se dopustil podvodu. Jedna věc ale prý může ohrozit Babiše víc než hrozící trest.

Novinář tuší: Babiše jedna věc děsí ještě více, než vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

Před pár dny požádala policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Pánové jsou podezřelí, že spáchali podvod s evropskými dotacemi. Údajně účelově vyvedli firmu Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, aby společnost dosáhla na evropské dotace určené pro malé a střední podniky. Když byla dotace vyčerpána, firma se znovu vrátila pod křídla Agrofertu.

 

 

Karel Hvížďala podotýká, že pro policii bude poměrně obtížné dokázat, že Agrofert kontroloval firmu Čapí hnízdo i během dob, co firma čerpala dotace. Sám Babiš řekl, že akcie firmy nechal napsat na své děti, aby je nechal samostatně podnikat. Pokud policie neprokáže, že tak Babiš činil s úmyslem spáchat podvod, jen těžko stane Andrej Babiš před soudem a jen těžko dostane trest tři, pět či více let za mřížemi, jak v poslední době spekulovala některá média, píše dál Hvížďala. Nemluvě o tom, že po nových volbách bude policie pravděpodobně znovu žádat o Babišovo vydání, protože se Babiš zřejmě stae poslancem podruhé.

Celý článek naleznete zde.

Babiš by se podle publicisty nemusel bát ani tak výše trestu jako spíš blížících se finančních potíží. Ty jsou možná blíž, než se může na první pohled zdát.

„Paradoxně ale i možné obstrukce ve sněmovně v těchto dnech kolem vydání obou politiků i druhé hlasování po volbách by mohly policii pomoci, protože může na případu dále pracovat, a tím se vyhnout blamáži před soudem, což by pak ohrozilo pana Babiše více než trest. Banky by mu přestaly důvěřovat a on má od nich půjčených více než 24 miliard, jak zjistil Respekt,“ uzavírá Hvížďala. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

7:51 Vždyť ona chce zrušit ČT! Válka jede dál. Padají slova „styďte se“, ba hůře. A zastánci Kavčích hor slyšeli...

Jméno ekonomky Hany Lipovské jako nominantky vzbudilo z nějakého důvodu velký, a nikoliv pozitivní o…