Novinářka, která kdysi přišla do ČR jako uprchlice: Imigranti jsou jen čísla. Házíme je do jednoho pytle

17. 7. 2015 9:44

Hostem pořadu Martina Veselovského na DVTV.cz byla Afghánka Fatima Rahimi. Ta žije v Česku již patnáct let, v současné době pracuje jako novinářka Deníku Referendum. Do naší vlasti se dostala společně se svou rodinou, když z Afghánistánu byli nuceni uprchnout. Zaplatili převaděčům lidí, ti je sem dopravili. Cesta trvala zhruba půl roku.

Novinářka, která kdysi přišla do ČR jako uprchlice: Imigranti jsou jen čísla. Házíme je do jednoho pytle
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci

Ten tálibánský režim, co byl, byl mnohem horší než dnes,“ poznamenává Rahimi s tím, že loni zabili jejího bratrance jen proto, že měl jiné názory. O návratu do Afghánistánu neuvažuje. „Mám jiné názory. Nemohla bych tam žít, i když se tam změnila situace,“ řekla s tím, že by tam nemohla být už kvůli tomu, že je feministka. „V Afghánistánu ženy nemají žádnou roli,“ uvedla. I přesto část její rodiny v Afghánistánu zůstává. Například její babička by do Česka nešla ani za půl království.

  • Celý rozhovor najdete ZDE

Podle Rahimi jsou v Česku zhruba tři stovky Afghánců. Podle ní jsou velmi smutné nynější boje proti novým uprchlíkům. „Na jednu stranu bojujeme za evropské a křesťanské hodnoty, a pak jsme schopni hodit všechny imigranty do jednoho pytle,“ podotkla. Podle svých slov dokáže pochopit strach českých lidí. „Moje maminka, když jede metrem, má strach. Vidí, co se děje ve světě. Islámský stát dobře nereprezentuje ani imigranty, ani islám,“ říká s tím, že strach v lidích vzbuzují i média.

Všimněte si, že když se mluví o imigrantech, tak to jsou čísla,“ uzavírá s tím, že podle ní není důležité, kolik imigrantů sem přijde – čím víc lidí přijmeme, tím samozřejmě líp. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

13:07 Čtyři naháči v centru Prahy na solidaritu s Austrálií. Kolemjdoucí nevěřili vlastním očím

REPORTÁŽ Ve čtvrtek 16. ledna se na Náměstí republiky v Praze uspořádal menší happening na podporu a…