Novinářka, která kdysi přišla do ČR jako uprchlice: Imigranti jsou jen čísla. Házíme je do jednoho pytle

17. 7. 2015 9:44

Hostem pořadu Martina Veselovského na DVTV.cz byla Afghánka Fatima Rahimi. Ta žije v Česku již patnáct let, v současné době pracuje jako novinářka Deníku Referendum. Do naší vlasti se dostala společně se svou rodinou, když z Afghánistánu byli nuceni uprchnout. Zaplatili převaděčům lidí, ti je sem dopravili. Cesta trvala zhruba půl roku.

Novinářka, která kdysi přišla do ČR jako uprchlice: Imigranti jsou jen čísla. Házíme je do jednoho pytle
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci
reklama

Ten tálibánský režim, co byl, byl mnohem horší než dnes,“ poznamenává Rahimi s tím, že loni zabili jejího bratrance jen proto, že měl jiné názory. O návratu do Afghánistánu neuvažuje. „Mám jiné názory. Nemohla bych tam žít, i když se tam změnila situace,“ řekla s tím, že by tam nemohla být už kvůli tomu, že je feministka. „V Afghánistánu ženy nemají žádnou roli,“ uvedla. I přesto část její rodiny v Afghánistánu zůstává. Například její babička by do Česka nešla ani za půl království.

  • Celý rozhovor najdete ZDE

Podle Rahimi jsou v Česku zhruba tři stovky Afghánců. Podle ní jsou velmi smutné nynější boje proti novým uprchlíkům. „Na jednu stranu bojujeme za evropské a křesťanské hodnoty, a pak jsme schopni hodit všechny imigranty do jednoho pytle,“ podotkla. Podle svých slov dokáže pochopit strach českých lidí. „Moje maminka, když jede metrem, má strach. Vidí, co se děje ve světě. Islámský stát dobře nereprezentuje ani imigranty, ani islám,“ říká s tím, že strach v lidích vzbuzují i média.

Všimněte si, že když se mluví o imigrantech, tak to jsou čísla,“ uzavírá s tím, že podle ní není důležité, kolik imigrantů sem přijde – čím víc lidí přijmeme, tím samozřejmě líp. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

4:40 A dost, nezkušená šéfko TOP 09! Markéta Pekarová Adamová narazila. Ústavní právníci stojí za Zemanem

Slova předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že svévolný Zemanův výklad Ústavy nezná mezí, nen…