Noviny: Ivan Pilip zpět do politky a posun doprava. Velké novinky u KDU-ČSL?

13.08.2014 8:01

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se ve spolupráci s vlivným sponzorem Luďkem Sekyrou pokouší realizovat smělý plán – chce učinit z KDU-ČSL nejsilnější stranu napravo od středu. Pomoci k tomu má změna image strany, v rámci které se lidovci do svých řad snaží nalákat větší množství nestraníků a oslovit liberální městské voliče. Proměny zaznamená i program, jehož ekonomickou kapitolu pomáhá sestavovat exministr Ivan Pilip.

Noviny: Ivan Pilip zpět do politky a posun doprava. Velké novinky u KDU-ČSL?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Developer Luděk Sekyra přispívá do lidovecké pokladny nemalými částkami. Z pozice vlivného sponzora se nyní zřejmě rozhodl také ovlivňovat směřování strany. Z KDU-ČSL by chtěl podle zjištění MF Dnes učinit českou obdobu německých křesťanských demokratů, tj. stranu, která pravidelně zvládá oslovovat širší okruh voličů, než jsou tradiční křesťané a obyvatelé venkova.

„Pokud by KDU-ČSL zůstala ukotvena pouze na venkově, bude mít menší šanci hrát v české politice zásadní roli. Cílem by proto mělo být oslovení městských voličů,“ nechal se slyšet Sekyra.

Jeho slovům naslouchá i šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který „otevírání“ strany prosazuje navzdory konzervativní základně již několik let. A tak můžeme být svědky na lidovecké poměry nebývalému množství nestraníků a různých nezávislých kandidátů na městských kandidátkách pro komunální a senátní volby. Sekyra odhaduje, že by tento plán mohl KDU-ČSL vynést až patnáct procent hlasů.

S ekonomikou pomáhá exministr Pilip

Snaha o rozšíření okruhu potenciálních voličů má dopad i na program. Kromě tradičního důrazu na rodinnou politiku a podporu venkova se teď strana podle MF Dnes výrazněji soustředí na ekonomické otázky, školství a vědu. Zejména v ekonomických záležitostech by se strana měla posunout více doprava. Pravicovější ekonomické cíle má KDU-ČSL pomoci sestavit i bývalý člen ODS a exšéf Unie svobody Ivan Pilip, který prý nezamítl svůj politický comeback, tentokrát v dresu lidovců.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

5:15 Zeman vede džihád proti ČT? Petr Žantovský je ohromen nad argumentací zaměstnance ČT. I nad slovy dalšího novináře, že žijeme ve válce

TÝDEN V MÉDIÍCH Obrovskou porci demagogie vytasil komentátor Vladimír Mertlík při obhajobě akcí Mili…