Nový průzkum: Pro Čechy jsou půjčky čím dál méně přijatelné

03.03.2013 21:12

V rámci pravidelného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) byli lidé dotazováni na přijatelnost jednotlivých půjček. Oproti loňskému roku byly jednotlivé typy pro Čechy méně přijatelné.

Nový průzkum: Pro Čechy jsou půjčky čím dál méně přijatelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Nejvíce přijatelné jsou půjčky na bydlení, a to pro 85 procent lidí. Ještě loni však toto číslo bylo vyšší – celkem 91 procent dotazovaných je akceptovalo. Na druhém místě se stejně jako loni umístila půjčka na podnikání (letos 65 procent, loni 69 procent) a těsně za ní je půjčka na vzdělání (letos stejně jako loni 64 procent).

Méně tolerantní jsou ale lidé k půjčkám na spotřební zboží či na auto. Ty bere za přijatelné přibližně jen polovina dotazovaných. Nejméně přijatelná je pak pro Čechy půjčka na dovolenou. Uznává ji pouze deset procent respondentů (loni to bylo dvanáct procent).

Průzkum také ukázal, že starší lidé jsou k půjčkám podezřívavější. Naopak lidé do třiceti let je berou za přijatelnější, a to především v případě půjček na vzdělání, bydlení a auto.

Také se ukázal rozdíl mezi lidmi s vyšším vzděláním a nižším vzděláním v případě, kdy měli hodnotit půjčku na školu. Lidé s vyšším vzděláním ji spíše akceptují, stejně tak lidé s vyšší životní úrovní.

Nějakou půjčku v současnosti splácí polovina dotazovaných domácností. Přibližně dvě pětiny považují splácení za snadné, z nich ovšem pouhá čtyři procenta za velmi snadné. Naopak 58 procent respondentů označilo splácení svých půjček za obtížné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…