Novým ochráncem hospodářské soutěže bude Petr Mlsna. Nečasův ministr a naposledy Hamáčkův náměstek

23.11.2020 16:59

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se stane Petr Mlsna. Ten v prosinci vystřídá Petra Rafaje, který kvůli stoupajícímu tlaku na svoji osobu z funkce po jedenácti letech předčasně odchází. Mlsna v minulosti působil jako náměstek na ministerstvech spravedlnosti, vnitra nebo školství.

Novým ochráncem hospodářské soutěže bude Petr Mlsna. Nečasův ministr a naposledy Hamáčkův náměstek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr Nečasovy vlády Petr Mlsna(vlevo)
reklama

Mlsnovo jmenování dnes schválila vláda a podle informací České televize se ještě během dne chystá poslat návrh jmenování prezidentu Miloši Zemanovi. Mlsna v rámci výběrového řízení apeloval zejména na nutnost obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu, a to jak u veřejnosti, tak v odborných kruzích.

Mlsna se chystá změnit přístup k obsazování rozkladových komisí, chce zintenzivnit komunikaci s protikorupčními organizacemi i médii a veřejností a chce zahájit „diskusi o reformě dvoustupňového rozhodování v rámci přezkumu veřejných zakázek“.

V minulosti nikdy neprobíhalo na místo šéfa ÚOHS výběrové řízení, ale vždy jej vybírali politici. Současná vláda se rozhodla pro výběrové řízení, ve kterém původně uchazeči museli mít bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Po kritice ze strany Pirátů a protikorupčních organizací, že by tato podmínka vylučovala kandidaturu kohokoliv mimo státní správu, vláda tuto podmínku vypustila.

Kromě Mlsny se výběrového řízení účastnil také bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík, státní tajemník Ministerstva zemědělství Jan Sixta, místopřededa ÚOHS Hynek Brom nebo bývalí místopředsedové úřadu Robert Neruda a Michal Petr. Celkově se o pozici ucházelo jedenáct kandidátů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Antimonopolní úřad potřeboval nového šéfa poté, co 7. října oznámil svoji rezignaci prezidentu Zemanovi dosavadní předseda Petr Rafaj. Jeho odvolání již bylo na spadnutí, Zemanovi ho navrhovali i premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. Rafaj byl kritizovaný zejména kvůli účasti na podezřelých zakázkách, nejvíce při tendru na nový mýtný systém. Rafaj při rezignaci oznámil, že svým jednáním nikdy neohrozil nestrannost a nezávislost své funkce.

Mlsna do čela ÚOHS přejde z Ministerstva vnitra, kde pracuje jako náměstek pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy. Mlsna je zkušený státní úředník, v minulosti již jako náměstek působil na několika ministerstvech. Byl náměstkem ministra školství Marcela Chládka v Sobotkově vládě a náměstkem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila v tehdejší vládě Petra Nečase. V té chvíli působil také jako ministr bez portfeje. Mlsna zároveň přednáší na FSV UK a právnické fakultě a má za sebou bohatou publikační činnost v oboru práva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…