O Lobkovický palác se Němci postarají lépe, hájí prodej Schwarzenberg

17.05.2013 7:01

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) se při čtvrtečních ústních interpelacích zastal chystaného prodeje pražského barokního Lobkovického paláce. Podle něj se o palác Spolková republika Německo bude starat lépe než Česko, protože na to má více prostředků. Navíc dodal, že i ostatní pražské paláce sloužící jako ambasády jsou udržovány lépe než tuzemské památkové budovy.

O Lobkovický palác se Němci postarají lépe, hájí prodej Schwarzenberg
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Spolková republika Německo je jeden z nejdůležitějších partnerů České republiky a je vlastně s tou výjimkou, že není majitelem budovy, ve které sídlí,“ řekl včera na 53. schůzi Poslanecké sněmovny Schwarzenberg.

Podle něj Němci považují tuto budovu svého velvyslanectví za symbol z dob sjednocení Německa, a proto je v zájmu obou stran dosáhnout nejen odpovídajícího řešení, ale také demonstrovat vynikající úroveň vzájemných vztahů a přispět k jejich dalšímu posílení.

Nové sídlo české diplomacie

„Jak známo, palác nemůžete odnést. Co tam je a má uměleckou hodnotu, je pevně součástí budovy, takže z toho nic odstraněno býti nemůže, a budou se o to lépe starat než my,“ prohlásil při ústních interpelacích ministr s tím, že i ostatní pražské paláce, které jsou ve vlastnictví dalších států a slouží jejich ambasádám, jsou udržovány lépe než památkové budovy v majetku českého státu.

Schwarzenberg rovněž připomněl, že součástí záměru prodat palác je koupě pozemku v Berlíně, kde by měl vyrůst nový český zastupitelský úřad. Podle ministra provoz stávajícího zatěžuje rozpočet Ministerstva zahraničních věcí, navíc neodpovídá současným potřebám a je předimenzovaný. „Po zvážení všech alternativ má Ministerstvo zahraničních věcí České republiky zájem prodat stávající nemovitost a pořídit nové sídlo diplomatické mise,“ dodal.

Resort zahraničí uskutečnil už i výběrové řízení na vypracování znaleckého posudku o ceně Lobkovického paláce. Jaká ale bude, ministr neprozradil. „Nikdo neuveřejňuje nabídky, dokud není jednání uzavřeno. To bychom byli podaření pitomci,“ řekl. Podle informací Práva má být cena za palác 670 milionů korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…