O budoucnosti výzkumných center bude dnes debatovat vládní vědecká rada

28.11.2014 6:32

Budoucnost výzkumných center, která se v posledních letech za miliardy korun z evropských fondů v Česku budují, bude dnes řešit vládní vědecká rada. Zástupci ministerstev školství a průmyslu i zvláštní zmocněnkyně předloží průběžnou zprávu o aktuální situaci. Pracovní ministerská skupina prověřuje, zda jednotlivá centra budou udržitelná. Panují totiž obavy, jak se budou nově vybudované infrastruktury financovat, až skončí evropské dotace.

O budoucnosti výzkumných center bude dnes debatovat vládní vědecká rada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek
reklama

Ministerstvo školství údajně požaduje některé projekty rozfázovat, tak jako superlaser ELI v Dolních Břežanech, a přesunout financování center do nového programovacího období. To by podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka znamenalo, že se problémy přesunou do dalších let a bude pokračovat nejistota při sestavování rozpočtu pro vědu a výzkum až do roku 2020. Ministerstvo školství podle mluvčí Kláry Bílé zveřejní stanovisko až po dnešním jednání vládní rady.

Bělobrádek nechce vytloukat klín klínem

Bělobrádkovi se nelíbí, aby se problémy, které vznikly kvůli předchozím vládám, řešily čerpáním peněz z dalšího operačního programu. Budou totiž potřeba na něco jiného. „Abychom nevytloukali klín klínem. Je to ale ve fázi úvah," řekl vicepremiér. „My nechceme na rozdíl od zmocněnkyně se dívat jen na tu ekonomickou stránku, ale na navázání do celého systému financování z veřejných zdrojů," doplnil.

Centra by měla být samofinancovatelná

Skupina prozatím navštívila osm center, mimo jiné Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a Centrum rozvoje strojírenského výzkumu v Liberci, Udržitelnou energetiku (SUSEN) Řež u Plzně a Národní ústav duševního zdraví v Klecanech u Prahy.

Podle Bělobrádka se může ukázat, že situace není tak dramatická. Za ideální řešení považuje, aby centra byla samofinancovatelná a sehnala si soukromé zdroje. Některá centra ale nevyužívají ani omezenou možnost podnikat se svým výzkumem. „Byly tam nasmlouvané firmy, předběžně a nezávazně, no a ono se ukázalo, že to bylo jen naoko. A další věc je, aby s nimi byla schopná dělat nějaké společné projekty," uvedl Bělobrádek.

Rada bude řešit ale i návrh výdajů na výzkum, zprávu o stavu hodnocení výsledků výzkumných organizací a podporu odborných periodik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

19:58 Maďarsko se blíží Rusku! Po estrádě s duhou před velvyslanectvím bruselský Pirát Peksa ještě přiložil pod kotel

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa varuje před novým maďarským zákonem, zakazujícím propagaci LGBTQ…