O budoucnosti výzkumných center bude dnes debatovat vládní vědecká rada

28.11.2014 6:32

Budoucnost výzkumných center, která se v posledních letech za miliardy korun z evropských fondů v Česku budují, bude dnes řešit vládní vědecká rada. Zástupci ministerstev školství a průmyslu i zvláštní zmocněnkyně předloží průběžnou zprávu o aktuální situaci. Pracovní ministerská skupina prověřuje, zda jednotlivá centra budou udržitelná. Panují totiž obavy, jak se budou nově vybudované infrastruktury financovat, až skončí evropské dotace.

O budoucnosti výzkumných center bude dnes debatovat vládní vědecká rada
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Ministerstvo školství údajně požaduje některé projekty rozfázovat, tak jako superlaser ELI v Dolních Břežanech, a přesunout financování center do nového programovacího období. To by podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka znamenalo, že se problémy přesunou do dalších let a bude pokračovat nejistota při sestavování rozpočtu pro vědu a výzkum až do roku 2020. Ministerstvo školství podle mluvčí Kláry Bílé zveřejní stanovisko až po dnešním jednání vládní rady.

Bělobrádek nechce vytloukat klín klínem

Bělobrádkovi se nelíbí, aby se problémy, které vznikly kvůli předchozím vládám, řešily čerpáním peněz z dalšího operačního programu. Budou totiž potřeba na něco jiného. „Abychom nevytloukali klín klínem. Je to ale ve fázi úvah," řekl vicepremiér. „My nechceme na rozdíl od zmocněnkyně se dívat jen na tu ekonomickou stránku, ale na navázání do celého systému financování z veřejných zdrojů," doplnil.

Centra by měla být samofinancovatelná

Skupina prozatím navštívila osm center, mimo jiné Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace a Centrum rozvoje strojírenského výzkumu v Liberci, Udržitelnou energetiku (SUSEN) Řež u Plzně a Národní ústav duševního zdraví v Klecanech u Prahy.

Podle Bělobrádka se může ukázat, že situace není tak dramatická. Za ideální řešení považuje, aby centra byla samofinancovatelná a sehnala si soukromé zdroje. Některá centra ale nevyužívají ani omezenou možnost podnikat se svým výzkumem. „Byly tam nasmlouvané firmy, předběžně a nezávazně, no a ono se ukázalo, že to bylo jen naoko. A další věc je, aby s nimi byla schopná dělat nějaké společné projekty," uvedl Bělobrádek.

Rada bude řešit ale i návrh výdajů na výzkum, zprávu o stavu hodnocení výsledků výzkumných organizací a podporu odborných periodik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…