ODS a TOP 09 se neshodnou na rozpočtovém určení daní, debata se odkládá

7. 12. 2011 19:47

O rozpočtovém určení daní budou ještě politici ODS, TOP 09 a VV jednat v koalici. Vláda dnes podle informací ČTK přerušila debatu o přidělení peněz menším obcím do 15. ledna. Jak by měly vypadat změny v rozpočtovém určení daní, vidí rozdílně hlavně dvě větší vládní strany - ODS a TOP 09. Politici TOP 09 viní ODS, že prosazuje stranické zájmy ve čtyřech velkých městech, za něž lobbují i někteří vlivní podnikatelé. ODS pak chování TOP 09 a STAN označuje za "jánošíkovské".

ODS a TOP 09 se neshodnou na rozpočtovém určení daní, debata se odkládá
reklama

ODS prosazuje zvýšení peněz z rozpočtového určení daní ze současných 116,8 miliardy korun na 130,7 miliardy korun a přednostně chce přidávat obcím od 500 do 20.000 obyvatel. Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by podle občanských demokratů měl zůstat na současné úrovni. Praze navrhuje ubrat jako městu a přidat jí peníze jako kraji. Předseda sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura už v polovině listopadu uvedl, že se koalice shodla na navýšení výnosu obcím z daně z příjmu fyzických osob o pět miliard. Chce také snížit důležitost parametru rozlohy obce.

Původní návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) měl zvýšit podíl z daní pro 6241 menších měst a obcí celkem o 13,5 miliardy korun. Největší nárůst výnosu ze sdílených daní na obyvatele se měl týkat obcí od 2000 do 10.000 obyvatel. V dosavadních návrzích ODS není podle TOP 09 zřejmé, kde stát peníze pro menší obce získá.

Jánošíci z TOP 09

Premiér Petr Nečas (ODS) na úterní tiskové konferenci označil chování TOP 09 za "jánošíkovské". "Jsme připraveni najít kvalitní řešení v souladu s koaliční smlouvou," uvedl. Nesouhlasí s výtkami, že ODS změnu v rozpočtovém určení daní blokuje. Kalousek podle občanských demokratů naopak nenaplnil svou předlohou koaliční dohodu, když připravil pouze novelu zákona, a nikoli zcela nový zákon, v koalici se o návrhu nediskutovalo, ačkoli koaliční smlouva počítala s diskusí o nových parametrech. Nikdo nepředložil ani analýzu nákladů na státní správu.

"Nepřipustíme, aby ODS pohřbila český venkov skrze své stranické zájmy ve čtyřech největších městech," řekl v úterý předseda STAN a šéf sněmovní frakce TOP 09 Petr Gazdík. Do vysoké politiky vstoupil jako starosta malé obce Suchá Loz, aby získal pro podobné vsi a městečka víc peněz. TOP 09 se podle něj ve vládě postaví za původní návrh ministerstva financí. Je podle něj ale připravena ke kompromisu v některých bodech. Koalice se podle Gazdíka dohodla například na tom, že je možné 7,5 miliardy korun pro obce a města získat z národních dotačních titulů a 1,5 miliardy korun z rozpočtu školství. TOP 09 je prý ochotna také posílit motivaci obcí k tomu, aby zvyšovaly zaměstnanost ve svém katastru, jak si přeje ODS.

Čtěte více:

Primátor Svoboda: Rozpočtové určení daní narovinu

Hulinský: Rozpočtové určení daní podle TOP 09? Populismus

Kajnar (ČSSD): Kalouskova novela zákona o rozpočtovém určení daní je nesystémová

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: aš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…