OKD je časovaná bomba. Kvůli důchodcům, varuje poslankyně

04.02.2014 13:31

Po pondělním sněmovním semináři na téma předčasných důchodů českých horníků se poslankyně Věcí veřejných Olga Havlová rozhodla přitlačit na vládu, aby se nepříznivá situace zlepšila. Úprava vládního nařízení je podle ní opravdu nutná. Míní, že problém OKD je časovaná bomba, což si mnoho politiků zřejmě neuvědomuje.

OKD je časovaná bomba. Kvůli důchodcům, varuje poslankyně
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslankyně za hnutí Úsvit přímé demokracie Olga Havlová

Seminář s názvem „Český horník pod závalem aneb Problematika předčasných odchodů do důchodu“ se konal pod záštitou poslankyně Věcí veřejných Olgy Havlové. Na semináři vystoupil předseda odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel spolu s právničkou odborového svazu Markétou Marinkovou. Podle zpráv se účastníci semináře shodli na tom, že zde není dořešen důchodový systém odchodu horníků do důchodu.

Je potřeba novelizovat nařízení vlády z roku 2009 o předčasném důchodu tak, aby se vztahovalo na horníky, kteří nastoupili do dolů po roce 1992 a naplnili prašnou expozici 3300 směn, tedy 15 let práce v dole.

Časovaná bomba

Před volbami tuto úpravu slíbili předsedové ČSSD i KSČM. Rusnokova vláda poté připravila základní materiál pro úpravu a předseda Sábel uvítal iniciativu poslankyně Olgy Havlové na uspořádání semináře a podporu novelizace nařízení vlády.

Předseda odborového svazu připomněl celkovou situaci v hornictví v souvislosti s plánovaným uzavřením Dolu Paskov. Jeden nezaměstnaný totiž stojí stát přibližně čtvrt milionu korun, oproti tomu náklady na důchodce jsou výrazně levnější. „Je nutné, aby se vláda a poslanci touto problematikou intenzivně zabývali,“ píše Havlová a upozorňuje, že ve srovnání se všemi státy Evropské unie vychází, že předčasné důchody u horníků jsou v naší republice nesrovnatelně horší. „Problém OKD je časovaná bomba, což si mnoho politiků zřejmě neuvědomuje,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dohra poškozené sochy Koněva: Stejně bychom mohli hájit Emanuela Moravce! Petr Honzejk udeřil

18:39 Dohra poškozené sochy Koněva: Stejně bychom mohli hájit Emanuela Moravce! Petr Honzejk udeřil

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk se vyjádřil pro Český rozhlas k incidentu v pražských De…