OSN hubuje Česko. Mimo jiné i kvůli segregaci Romů

22.06.2011 15:17

Česká republika je nečinná v oblasti ochrany práv dětí, soudí Výbor pro práva dítěte OSN. Naléhá proto na vládu, aby restruktualizovala celý systém péče o dítě. Tak by mělo být např. zamezeno segregaci romských dětí.

OSN hubuje Česko. Mimo jiné i kvůli segregaci Romů

"Z více než 50 doporučení, které nyní Výbor státu uložil, vyplývá, že se Česká republika za osm let téměř nehnula z místa," řekla deníku MF Dnes Michaela Tetřevová, právnička Ligy lidských práv.

Česko by mělo okamžitě odstranit segregaci romských dětí a dětí s postižením. "Zejména diskriminační praktiky proti nim v rámci vzdělávacího systému," specifikuje dokument. Česko by se mělo držet Štrasburské deklarace o Romech z roku 2010.

Výbor také vyzval, aby česká vláda urychleně přijala "komplexní národní akční plán prevence rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a netolerance" a určila nezávislý orgán, který by dohlížel na Úmluvy o právech dítěte.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se problémům hodlá věnovat. "Z toho důvodu připravujeme novou právní úpravu právní a sociální ochrany dětí," řekla mluvčí resortu Viktorie Plívová. "Ta má projít legislativním procesem v druhé polovině tohoto roku a pokud vše půjde dobře, začne platit s počátkem roku příštího."

Čtěte:

Propagační videoklip: Neviditelní Romové pracují

Patrik Banga: Romové u Jílkové s politiky prohráli technickým KO

Romové si stěžují v Evropě. Chtějí pryč z Česka a žádají peníze

Foto: denik.cz

reklama

autor: par

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„My je podporujeme, podívejte.“ Koalice rozjela kampaň. Ale dostala žihadlo

7:45 „My je podporujeme, podívejte.“ Koalice rozjela kampaň. Ale dostala žihadlo

Kampaň, kterou rozjela koalice SPOLU k poločasu svého vládnutí, se nesetkala s očekávaným ohlasem a …