Obranná smlouva s USA bude podepsána. A brzy, ohlásila Černochová při návštěvě Austina

09.09.2022 13:16

Spojené státy zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců, řekl dnes po jednání s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) v Praze americký ministr obrany Lloyd Austin. Severoatlantická aliance podle něj nevyhledává konfrontaci s Ruskem a ani pro něj nepředstavuje hrozbu, ale jako obranná aliance bude jako vždy chránit každý centimetr území NATO.

Obranná smlouva s USA bude podepsána. A brzy, ohlásila Černochová při návštěvě Austina
Foto: Youtube
Popisek: ministr obrany USA Lloyd Austin

„Nadále budeme stát po boku našich spojenců v NATO a nadále budeme stát proti ruskému útoku na demokracii, suverenitu a mezinárodní řád založený na pravidlech,“ uvedl Austin podle agentury ČTK. Pevný závazek bránit spojence je podle něj obzvlášť důležitý ve chvíli, kdy Rusko pokračuje ve své kruté a nevyprovokované válce proti Ukrajině. Ocenil hrdinský boj ukrajinského lidu a jeho vůli svobodně žít a rozhodovat o své budoucnosti.

Černochová označila Spojené státy za nejdůležitějšího spojence České republiky. Na USA podle ní stojí nejen obrana NATO, ale i řešení současné situace v Evropě. Řekla, že to Spojené státy dokládají masivní podporou Ukrajiny. „Chtěla bych poděkovat panu ministru Austinovi i občanům Spojených států, že jsou stále ochotni bránit tento svět, že jsou stále ochotni bránit Evropu,“ řekla. Česko je připraveno v tom USA podporovat, dodala. Proto masivně posiluje investice do obrany. Austinovi mimo jiné poděkovala za dar osmi starších vojenských vrtulníků.

Mluvili spolu také o situaci na Ukrajině. Černochová poznamenala, že ČR je jedním z pěti největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Slíbila, že pomoc na Ukrajinu bude z Česka proudit i nadále. Česko je také připraveno se zapojit do obnovy Ukrajiny nebo do opravy její vojenské techniky.

Černochová připomněla vyjednávání o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi ČR a USA, které oficiálně začalo na úrovni expertních delegací v červnu v Praze. „S panem ministrem Austinem jsme si potvrdili, že oběma stranám záleží na tom, aby tato dohoda byla uzavřena a aby to bylo brzy,“ řekla. Podle Austina se další kolo jednání uskuteční 21. a 22. září. Černochová jako místo podpisu dohody navrhla Prahu a Austina pro tuto příležitost již dopředu pozvala, možný je ale i podpis smlouvy ve Washingtonu.

Česko je podle agentury AP na seznamu 18 evropských zemí, kterým USA plánují poskytnout dlouhodobou vojenskou podporu ve formě půjček a dotací na nákup amerických zbraní ve výši jedné miliardy dolarů (asi 24,5 miliardy korun). Austin dnes neupřesnil, jaká částka by mohla připadnout na ČR, oznámit podrobnosti podle něj náleží ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi. Peníze podpoří další modernizaci, protože je jejich příjemci budou jistě investovat moudře, dodal.

Anketa

Kdyby ve 2. kole volby prezidenta byli Andrej Babiš a Petr Pavel, kdo by měl váš hlas?

76%
4%
hlasovalo: 25643 lidí
Austin zahájil návštěvu České republiky uctěním památky československých výsadkářů v pražské Resslově ulici, následně zamířil na Ministerstvo obrany. Dnes ho v Česku čekají ještě schůzky s premiérem Petrem Fialou (ODS) a prezidentem Milošem Zemanem.

Austina před chrámem svatých Cyrila a Metoděje přivítala Černochová společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijou (ODS) a ředitelem Vojenského historického ústavu Alešem Knížkem. V jejich doprovodu si prohlédl prostory chrámu i kryptu, kde sedm československých výsadkářů v červnu před 80 lety zemřelo po boji s přesilou nacistů. Byli mezi nimi i útočníci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Bývalý generál americké armády Austin není prvním cizím státníkem, který Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil. Loni v srpnu například památku československých výsadkářů v Resslově ulici uctil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Do krypty zavítali také rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident nebo v roli ministra zahraničí pozdější britský premiér Boris Johnson.

V kostele a v kryptě pod ním v červnu 1942 zemřeli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Heydricha, dále Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …