Obří dezinformace. Pokud Klíma nerezignuje, znamená to jediné... Vydavatel tuší

30.6.2022 7:55 odp.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) přímo tragicky nezvládá boj s dezinformacemi, píše ve svém komentáři vydavatel Aleš Borovan, učinila z něj „zpackanou frašku“. Odpovídající reakcí na takový průšvih jako bylo vypnutí „dezinformačních“ webů či šíření lživých informací ze strany vládních politiků a stran podle něj může být jedině rezignace vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Michala Klímy.

Obří dezinformace. Pokud Klíma nerezignuje, znamená to jediné... Vydavatel tuší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Klíma, vládní zmocněnec pro dezinformace

„Obřím průšvihem a dle řady právníků porušením základního zákona tohoto státu, tedy ústavy, se stalo vypnutí tzv. dezinformačních webů bez jakéhokoliv právního podkladu na jaře 2022. Porušování práva a nemožnost soudního přezkoumání je typická spíše pro diktatury a autokratické režimy, nikoliv pro demokracie,“ uvádí Borovan s tím, že nad postupem vlády a dalších jako je sdružení CZ.NIC vyjádřili velké pochybnosti i renomovaní právníci.

  • Původní text ZDE

Šíření dezinformací se nevyhnuli ani někteří vládní politici a strany. „Ministryně Helena Langšádlová (TOP 09), která se věnuje dezinformacím, má po skandálních výrocích o neziskovce Aliance pro rodinu pověst usvědčené dezinformátorky a musela se za šíření dezinformací sama omluvit (viz zde). Stejný průšvih za podobné výroky má i kontroverzní poslankyně Olga Richterová (Piráti) a ta je bude muset vysvětlovat před soudem (viz zde),“ připomíná Borovan.

Anketa

Vláda Petra Fialy dle vašeho mínění povládne (ptáme se od 30.6.2022)

95%
hlasovalo: 10702 lidí
Také TOP 09 na svém facebookovém profilu podle Borovana bezostyšně tvrdí, že s eurem bychom měli nižší inflaci, což erudovaní ekonomové zpochybňují. Ministr Ivan Bartoš (Piráti) na svém facebookovém účtu bezstarostně šíří nepravdy v souvislosti s Tomiem Okamurou (SPD). Jednou z oblastí, kde ve velkém bují dezinformace, je elektromobilita.

Borovan se pozastavuje nad chystaným zákonem o tzv. dezinformacích. „Nejde jen o to, že dezinformace zatím nikdo neuměl definovat. Důležitá je jiná věc: stále platí, že největším dezinformátorem s největším dopadem je stát, státní organizace – jak to přesvědčivě ukázaly uplynulé dva roky s čínským koronavirem,“ dodává Borovan.

Celé to působí jako nepodařený vtip, k většině z výše uvedených skandálů vládní zmocněnec Klíma mlčel. Podle Borovana by proto byla namístě jeho rezignace: „Existují jen dvě varianty. První, že se tyto věci dějí bez Klímova vědomí a že tedy vládní zmocněnec pro dezinformace (v reálu spíše jde o zmocněnce pro vládní propagandu v masových médiích) ve skutečnosti působí jako maskovací fíkový list. Pak by bylo dobré, aby sám z postu odešel. Anebo za tyto věci nějak spoluodpovídá a pak je rezignace, pokud je Česko stále demokracií, jedinou možností,“ uzavírá Borovan.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Pohostinství je ve vleklé krizi. Máte plánu jim nějak pomoci?

Začalo to covidem a restrikcemi. Teď je tu inflace, tlak na zvyšování mezd, lidé už tolik neutrácí, ptž na to nemají. Restaurace zdražují, aby přežili, o to míň lidí si ale může dovolit jít do retaurace na jídlo. Zrušilijste EET a co dál? Plánujete nějakou pomoc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Lidé co měli doporučit Mlejnka to popírají. Rakušan: Reference nemám, ale ukázal mi SMS

18:06 Lidé co měli doporučit Mlejnka to popírají. Rakušan: Reference nemám, ale ukázal mi SMS

Nový šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek je probíranou postavou. Kdo ho doporučil na jeho post? Mlejne…