Očkování je pomalé, na podzim čekejme další vlnu. Nemocnicím se uleví až o Vánocích, odhaduje primář, který jako první léčil Čechy s covidem

02.03.2021 19:35

České nemocnice sužuje rekordní počet těžce nemocných pacientů s nemocí covid-19. Speciální péči potřebuje přes 1 500 lidí. Roste také podíl pozitivních testů, je jich více než 33 procent. V zemi se dál šíří britská mutace viru. Pardubický kraj už nemá pro covidové pacienty žádná volná lůžka intenzivní péče. A světlo na konci tunelu je v nedohlednu. „Očkování je pomalé, bude další vlna na podzim,“ uvedl v pořadu Interview ČT24 Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde loni izolovali první pozitivně testované pacienty. Nemocnicím se podle jeho odhadů uleví až před Vánoci.

Očkování je pomalé, na podzim čekejme další vlnu. Nemocnicím se uleví až o Vánocích, odhaduje primář, který jako první léčil Čechy s covidem
Foto: Krajská zdravotní
Popisek: KAPIM v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem poskytuje pacientům s těžkou formou COVID-19 špičkovou péči

Vláda uzavřela lidi v okresech na tři týdny, primář Dlouhý doufá, že by to ke zlepšení epidemiologické situace mohlo přispět. „Doufáme, že to pomůže, tato přísná opatření byla nezbytná, počty nakažených jsou opravdu vysoké a zatížení nemocnic také,“ zdůraznil.

Mnoho dalších možností, jak zbrzdit šíření viru, nezbývá a sám se prý rozhodně neřadí mezi příznice zavírání fabrik. „Někdo musí to vše, co se tu děje, zaplatit. Když zavřeme Škodovku, kdo na to naše drahé zdravotnictví pak vydělá?“ sdělil, že ponechání provozu průmyslových podniků je pro upadající ekonomiku klíčové.

Neočekává, že by se českým nemocnicím ulevilo v následujících měsících. „Myslím, že se nemocnicím uleví až před Vánoci. S nějakým poklesem v létě,“ predikuje.

Dokonce varuje před další vlnou na podzim. „Bohužel kvůli pomalému očkování určitě bude další vlna na podzim,“ obává se primář Dlouhý.

Některá zdravotnická zařízení hlásí kritický nedostatek lůžek. Pardubický kraj dnes vyhlásil stav hromadného postižení osob. Existuje podle Dlouhého nějaký plán, pokud by nastala situace, že by došla lůžka v celé zemi? „Naše zdravotnictví je velmi robustní, výkonné a silné. Máme celkem 38 000 lůžek, na kterých leží necelých 8 000 pacientů s covidem. Kapacity tu ještě jsou a lze je aktivovat,“ uvedl.

Je však také dostatek kvalifikovaného personálu? „Zmíněná lůžka jsou lůžka, ke kterým je personál. Samozřejmě péče o covidové pacienty je náročnější. Ale jsem přesvědčený, že zejména v oblasti standardních lůžek lze ještě najít kapacity,“ dodal Dlouhý s tím, že situace v nemocnicích se samozřejmě liší kraj od kraje.

Jak bude podle Dlouhého Česko vypadat za tři týdny, až možná vláda otevře hranice okresů? „Doufáme, že se trochu podaří křivku zlomit. Nedoufal bych ale v nějaké velké rozvolňování, určitě k němu nedojde. Ty okresy se možná otevřou,“ přemítal primář.

Zároveň počítá i s možností, že se koronavirová čísla nepodaří obrátit směrem dolů. „Jsme připraveni na všechno,“ uzavřel primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý, který jako první přijímal Čechy nakažené nemocí covid-19.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

17:53 Jádro a plyn. Fiala našel spojence. A teď vyrazit do EU

Poprvé od nástupu nové vlády Petra Fialy (ODS) zasedala dnes tripartita, jednala o epidemii a zelené…