Od neděle se změní pravidla pro veřejné zakázky, zmizí losovačky

1.4.2012 8:50 dop.

Od neděle 1. dubna začnou v Česku platit nová pravidla pro veřejné zakázky. Vláda si od novely zákona slibuje omezení korupce a transparentnější vynakládání peněz daňových poplatníků. Vítězné firmy budou muset například zveřejnit subdodavatele, kteří dostanou přes 10 procent z ceny zakázky. Ruší se takzvané losovačky, mají zmizet výběrová řízení šitá na míru konkrétní firmě.

Od neděle se změní pravidla pro veřejné zakázky, zmizí losovačky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

"Ačkoliv můžeme novelu hodnotit spíše kladně, jedná se o příslovečný 'mírný pokrok v mezích zákona'. Cenou za zvýšení transparentnosti je významný nárůst administrativní zátěže pro zadavatele i dodavatele," řekl ČTK Ondřej Chmela, právník společnosti Ambruz & Dark/Deloitte Legal. Zákon podle něj odkazuje na prováděcí předpisy, které ale zatím nikdo nevydal.

Letos proběhlo už 61 losovaček

Další novinkou v zákoně je například snížení hranice pro postup podle zákona o veřejných zakázkách. Veřejnou zakázku na stavební práce musí zadavatelé vypsat na dodávky služby nad milion korun bez daně z přidané hodnoty, u stavebních prací činí tato hranice tři miliony korun. Dosud byly tyto limity dvojnásobné.

V médiích se tento týden objevily informace, že řada zadavatelů zakázek vybírá narychlo dodavatele losováním, protože od 1. dubna to již nebude možné. Ministerstvo pro místní rozvoj jako úřad zodpovědný za oblast zakázek čísla o losováních neeviduje. Pokusilo se o to však občanské sdružení Oživení, které se veřejnými zakázkami dlouhodobě zabývá. Od začátku letošního roku do 27. března úřady vyhlásily celkem 61 losování zahrnujících zakázky za 3,1 miliardy korun. Čísla sdružení získalo sledováním veřejného informačního systému o zakázkách.

Veřejné zakázky za 522 miliard

Ministerstvo financí u zakázek financovaných z evropských fondů již dříve doporučilo losování nepoužívat. "Na základě poznatků z vyšetřování Policie ČR jsme rozeslali v listopadu minulého roku řídícím orgánům operačních programů dopis, ve kterém jsme požadovali zastavení 'losovaček'," uvedl ministr Miroslav Kalousek. "Nad rámec tohoto opatření jsme svými zásahy dosáhli zrušení losování u konkrétních veřejných zakázek v souhrnné hodnotě kolem 2,5 miliardy korun, včetně médii často zmiňované zakázky 'Kanalizace a voda Křivoklátsko'," dodal šéf financí.

Roční objem všech veřejných zakázek v roce 2011 činil v Česku podle předběžných čísel ministerstva pro místní rozvoj 522 miliard korun. Číslo zahrnuje daň z přidané hodnoty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…