Odboráři ze škol budou jednat s Babišem a se Sobotkou o platech

2. 6. 2016 6:12

Vedoucí představitelé školských odborů dnes budou postupně jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) o růstu platů ve školách. V pondělí odboráři zopakovali, že pro příští rok trvají na minimálně desetiprocentní zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků.

Odboráři ze škol budou jednat s Babišem a se Sobotkou o platech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) jejich požadavek podporuje. Návrh rozpočtu na rok 2017, který na pondělním jednání vlády předložilo ministerstvo financí, ale zatím nezahrnuje prakticky žádný růst platů státních zaměstnanců.

Klíčové pro odboráře bude především ranní jednání s ministrem financí. Ten dříve řekl, že by učitelům přidal pět procent. To ale školské odbory považují za nepřijatelné. S premiérem Sobotkou budou o svých požadavcích jednat po poledni v Poslanecké sněmovně.

Odboráři chtějí o platech jednat celé prázdniny, v případě neúspěchu jsou v září odhodláni protestovat. V dubnu na podporu svých požadavků odbory zahájily kampaň Konec Levných Učitelů. Trička, která jsou s ní spojená, v pondělí odboráři rozdávali ministrům před jednáním vlády.

Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26.787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23.579 korun. Učitelům i nepedagogickým pracovníkům se sice zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Moravec z ČT do veřejnoprávního Rozhlasu? Víme vše, prasklo to

5:15 Václav Moravec z ČT do veřejnoprávního Rozhlasu? Víme vše, prasklo to

Je to sice několik měsíců starý příběh, ovšem utajit se ho nepodařilo. ParlamentníListy.cz se od dvo…