Odbory zhodnotí Hegerovy sliby v memorandu a jejich plnění

26.02.2012 13:25

Lékařské odbory na pondělním setkání zhodnotí plnění slibů memoranda o zvýšení platů v nemocnicích. Peníze lidem přidaly od ledna jen státní nemocnice, kterým to ministr Leoš Heger (TOP 09) nařídil. Nemocnice v krajích na to prý nemají. Premiér Petr Nečas (ODS) se s odbory dohodl na analýzách toho, zda v úhradové vyhlášce jsou na růst platů peníze. Podle Hegera jsou, nemocnice je podle něj ale nechtějí do platů dát.

Odbory zhodnotí Hegerovy sliby v memorandu a jejich plnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Odbory daly Hegerovi čas do konce dubna, aby vyhlášku změnil tak, aby v ní peníze na platy byly. Chtějí, aby byly účelově vázány právě na platy, takže by je nemocnice nemohly použít třeba na závazky nebo investice.

Heger vyhlášku zatím předělávat nechce, podle něj dostanou nemocnice peníze na navýšení o 6,25 procenta od zdravotních pojišťoven. K přehodnocení vyhlášky se chystá až v pololetí. Pokud to ekonomická situace dovolí, mohlo by navýšení stoupnout na deset procent, které slíbil odborům v memorandu podepsaném loni v únoru mezi odbory a vládou.

Odbory Hegerovi nevěří. Chtějí zvýšení platů garantovat zákonem

Místopředsedkyně Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Jana Vedralová ČTK řekla, že odboráři už ministrovi nevěří. I když vyhlášku upraví, může ji prý kdykoli změnit a peníze zase lidem vzít. Žádají proto, aby platy zdravotníků byly upraveny samostatným zákonem.

"Máme hotový zákon o odměňování lékařů, neumíme to spočítat pro zdravotní sestry, se změnami v jejich vzdělávání je odměňování složité, takže by si to měly spočítat samy," řekla.

Nyní mají státní nemocnice platové tabulky schvalované vládou, ostatní nemocnice mají daná jen minima, pod která nesmějí platy klesnout. Platy ve státních nemocnicích jsou tak o několik tisícovek vyšší.

Odboráři chtějí, aby se odměňování sjednotilo a tabulky platily pro všechna zařízení, která čerpají peníze veřejného zdravotního pojištění. A aby měli zvyšování platů jisté, trvají na zákoně. Lékaři by už příští rok měli mít podle kvalifikace a délky praxe 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Tabulkové platy by se navyšovaly, a v krizi snižovaly, podle úrovně průměrného platu v zemi v předchozím roce.

"Chceme, aby to bylo jako na Slovensku, kde je to zákonem upraveno pro zdravotníky obecně," potvrdil ČTK šéf lékařských odborů Martin Engel.

Engel počká na analýzy slíbené premiérem, pak se uvidí

Hlavní organizátor loňské protestní akce nemocničních lékařů Děkujeme, odcházíme už informace o platech z některých nemocnic má. "V přímo řízených nemocnicích přidali různým způsobem, někde jen tři procenta, někde to slibují až v pololetní odměně. Jen asi ve třech nemocnicích dali peníze navíc v osobním ohodnocení, jak jsme chtěli," řekl.

K možným protestům se zatím nechtěl vyjádřit, podle něj jsou teď hlavní analýzy, které slíbil premiér. Odbory očekávají, že do konce dubna bude jasno a úhradová přihláška se změní. Pokud ne, chtějí volat ministra k osobní odpovědnosti. Hromadné výpovědi jako loni v plánu tentokrát nemají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…