Odejděte z vrcholné politiky a umožněte nezávislé došetření kauzy Čapí hnízdo, vyzývají Piráti premiéra

04.12.2019 15:08

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších osob. Kauza Čapí hnízdo tak patrně skončí u soudu. Piráti v tiskovém prohlášení vyzývají Andreje Babiše, aby odešel z vrcholné politiky a umožnil tak nezávislé došetření této kauzy.

Odejděte z vrcholné politiky a umožněte nezávislé došetření kauzy Čapí hnízdo, vyzývají Piráti premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš

Anketa

Chcete šéfa ODS Petra Fialu za premiéra?

3%
97%
hlasovalo: 32486 lidí
„Je zcela nevídané a absurdní, aby Andrej Babiš za takovýchto okolností pokračoval ve své funkci,” uvádí předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

„Vyzývám proto Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády,” komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Je nutné, aby fungovala spravedlivá dotační politika, a proto není možné, aby společnost provázaná s koncernem Agrofert získala dotace určené výhradně pro malé a střední podniky. Farma Čapí hnízdo dle mého přesvědčení nebyla podnikem nezávislým na koncernu Agrofert, který se zaručil u banky za úvěr ve výši 450 milionů korun právě pro Farmu Čapí hnízdo, a v orgánech seděli Babišovi blízcí. Navíc v té době Farma Čapí hnízdo získala přes 270 milionů korun na reklamě právě od koncernu Agrofert. Provázání společnosti Čapí hnízdo s koncernem Agrofert lze navíc podpořit konkrétními judikáty z jiných zemí,” dodává Michálek.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) byl několik let stíhanou osobou podezřelou ze spáchání dotačního podvodu v kauze firmy Čapí hnízdo spadající pod holding Agrofert. Státní zástupce Jaroslav Šaroch však v tomto roce rozhodl, že Babiš v kauze firmy Čapí hnízdo sice jednal účelově, ale k trestnému činu nedošlo. A trestní stíhání zastavil.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman měl možnost řízení obnovit. Prezident Miloš Zeman konstatoval, že když se tak stane, tak sám trestní stíhání zastaví skrze svou pravomoc – abolici.

A ve středu odpoledne Pavel Zeman promluvil. Na úvod novinářům sdělil, že na některé informace jistě má veřejnost právo, protože stíhanou osobu byl i premiér této země Andrej Babiš (ANO), ale Zeman si prý i tak vyhrazuje právo některé záležitosti ponechat bez komentáře.

„Byly zjištěny určité nedostatky v rovině skutkové a v rovině právní,“ začal Zeman a kritizoval tak práci Jaroslava Šarocha. Oznámil, že v případě Andreje Babiše přehodnotil Šarochův verdikt a jeho rozhodnutí zrušil. Inženýr Babiš a Jana Mayerová jsou znovu obviněnými osobami,“ oznámil Pavel Zeman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Jak se vám se Svobodou jedná?

Zdá se, že má problém se s ostatními dohodnout. Za mě je to strašně arogantní člověk, osobně ho sice neznám, ale když ho vidím, tak na mě působí jak červený hadr na býka

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…